Ponowne raportowanie schematów transgranicznych
Nowelizacja przepisów MDR
Do Sejmu trafił projekt ustawy zmieniającej między innymi regulacje w zakresie raportowania schematów podatkowych.
Przepisy przejściowe tej ustawy nakładają obowiązek zgłaszanie schematów podatkowych transgranicznych, jeżeli pierwszej czynności związanej z wdrażaniem schematu dokonano w okresie od 26 czerwca 2018 roku do 31 marca 2020 roku.
Zgłoszenie będzie dokonywane na nowym wzorze (sachemie) informacji MDR.
Ustawa ma wejść w życie 1 kwietnia 2020 roku.
Ponowne raportowanie
W praktyce, oznacza, to że jeśli ustawa wejdzie w życie w aktualnym brzmieniu schematy podatkowe transgraniczne, które już zostały zgłoszone lub zostaną zgłoszone do 31 marca 2020 roku będę wymagały ponownego zgłoszenia.
Zgodnie z projektem, z dniem 1 kwietnia 2020 numery schematów podatkowych (NSP) nadane przed tym dniem schematom podatkowym transgranicznym staną się nieważne z mocy prawa.
Projekt ustawy przewiduje przy tym, że jeśli obowiązek ponownego przekazania informacji o schemacie transgranicznym, w sytuacji, gdy będzie do tego obowiązany więcej niż jeden podmiot, będzie obciążał ten podmiot, który już uprzednio zgłosił do Szefa KAS schemat podatkowy transgraniczny.
Terminy
Obowiązek ponownego raportowania został nałożony
· na promotorów – w terminie do 31 maja 2020 roku,
· na korzystających – w terminie do 30 lipca 2020 roku,
· na wspomagających – w terminie do 31 sierpnia 2020 roku.
Inne zmiany
Projekt ustawy przewiduje także inne zmiany techniczne, dotyczące raportowania schematów podatkowych. Wśród nich między innymi obowiązek przesłania podpisów elektronicznych wszystkich członków zarządu przez jednego z członków zarządu spółki kapitałowej, w sytuacji kiedy składana jest informacja MDR-3.