Polski Ład w TP – zmiany w zakresie mechanizmu safe harbour dla transakcji finansowych
Opublikowany z końcem lipca, w ramach Polskiego Ładu, projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (więcej na ten temat we wpisie) przewiduje liczne zmiany w przepisach z obszaru cen transferowych. Z uwagi na skalę proponowanych zmian, w ramach najbliższych publikacji postaramy się Państwu je szczegółowo przybliżyć.
W ramach niniejszego wpisu chcielibyśmy omówić proponowane zmiany w zakresie mechanizmu safe harbour dla transakcji finansowych. Co się zmieni? Kto i kiedy będzie mógł skorzystać z rozwiązań zaprojektowanych w nowych przepisach?
Aktualne przepisy
Mechanizm safe harbour został wdrożony do polskich przepisów w styczniu 2019 r. Zgodnie z treścią aktualnie obowiązujących przepisów, w przypadku transakcji finansowych, organ podatkowy odstępuje od określenia dochodu (straty) podatnika w zakresie wysokości oprocentowania, jeżeli warunki finansowania spełniają łącznie następujące warunki:
- wysokość stosowanego oprocentowania, które na dzień zawarcia umowy powinno zostać określone w oparciu o rodzaj bazowej stopy procentowej i marżę określone przez ustawodawcę (obecnie WIBOR/LIBOR USD/EURIBOR/LIBOR CHF/LIBOR GBP 3M + 2 p.p. (minimalna marża z perspektywy pożyczkodawcy) i 2,3 p.p. (maksymalna marża z perspektywy pożyczkobiorcy)),
- brak dodatkowych opłat związanych z finansowaniem (np. prowizje, premie),
- okres finansowania, który nie może przekroczyć 5 lat,
- kwota finansowania, która dla wszystkich udzielonych lub otrzymanych finansowań od podmiotów powiązanych nie może (w części kapitałowej) w trakcie roku obrotowego przekroczyć równowartości 20 mln PLN, oraz
- miejsce zamieszkania, siedziby lub zarządu podmiotu udzielającego finansowania (podmiot udzielający finansowania nie jest podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową).
Śledź kolejne publikacje dotyczące zmian w cen transferowych proponowanych w ramach Polskiego Ładu!