Polski Ład: MF korzystnie interpretuje ulgę dla rodziców
Nawet jeżeli czwarte dziecko urodzi się dopiero 31 grudnia, to oboje rodzice nie zapłacą za cały rok podatku od przychodów do łącznej wysokości 231 056 zł – potwierdziło Ministerstwo Finansów.
Potrzebne urzędowe objaśnienia
Agata Pogroszewska, Zespół Podatków Osobistych i Doradztwa dla Pracodawców MDDP
Wykładnia zaprezentowana przez Ministerstwo Finansów zasługuje na pełną aprobatę.
Z literalnego brzmienia przepisu dotyczącego tzw. ulgi PIT zero dla rodzin nie wynika bowiem, w jaki sposób powinna być ona stosowana, gdy czwarte dziecko pojawi się w rodzinie w trakcie roku.
Warto natomiast zauważyć, że podobne zagadnienie interpretacyjne dotyczy sytuacji, gdy stosujemy tzw. ulgę prorodzinną dla rodziców (na podstawie art. 27f ustawy o PIT), a drugie dziecko urodziło się w trakcie roku. Przy jednym dziecku ulga jest dostępna co do zasady, gdy łączne dochody małżonków nie przekraczają 112 tys. zł. Niemniej, gdy w danym roku urodzi się drugie dziecko, to podatnik jest już uznawany za osobę wykonującą władzę rodzicielską w stosunku do dwojga dzieci, a wskazane ograniczenie kwotowe dochodów nie znajdzie zastosowania. Nie ma wtedy znaczenia, czy drugie dziecko urodziło się w styczniu, czy w grudniu danego roku.
W tej beczce miodu jest również łyżka dziegciu. Nie wiemy przecież, jaką interpretację nowego art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy o PIT będą stosowały urzędy skarbowe przy weryfikowaniu w przyszłości prawa do ulgi PIT zero dla rodzin. Dla podatników ważne byłoby np. wydanie przez MF objaśnień podatkowych, które byłyby wiążące dla organów podatkowych, a podatnikom gwarantowałyby bezpieczeństwo prawne.
Wyjaśnienia resortu nie rozwiewają jednak innych wątpliwości, jakie budzi wprowadzony Polskim Ładem lakoniczny art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy o PIT.
#WIĘCEJ w artykule z komentarzem Agaty Pogroszewskiej z Zespołu Podatków Osobistych i Doradztwa dla Pracodawców MDDP na łamach Dziennika Gazety Prawnej – link.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Ekspert: Agata Pogorzelska