Polska sprawa dotycząca podatku od nieruchomości prowadzona przez MDDP przed TSUE
Rozprawa w precedensowej polskiej sprawie dotyczącej podatku od nieruchomości, prowadzonej przez MDDP, odbyła się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej 8 lipca 2024 r. Klienta i MDDP reprezentowali w Luksemburgu Rafał Kran i Monika Dziedzic.
Polski Naczelny Sąd Administracyjny nie wyjaśnił, czy prywatne bocznice kolejowe mogą korzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości. Uznał, że polskimi przepisami powinien zająć się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Obecne postępowania w tej sprawie zostały zawieszone. Jeśli wyrok będzie korzystny dla podatników, to ci, którzy zapłacili podatek, będą mieli podstawę do ubiegania się o zwrot nadpłaty. Jeśli wyrok będzie negatywny, może to pozwolić gminom na odzyskanie podatku od podatników, którzy skorzystali ze zwolnienia.
Wyrok będzie miał istotne znaczenie dla właścicieli bocznic kolejowych, którzy dziś zastanawiają się, czy brak opodatkowania był zgodny z prawem, czy nadal będzie możliwe odzyskanie nadpłat, czy też podatek trzeba będzie zwrócić wraz z odsetkami?
TSUE zdecyduje co z ulgami
Problem dotyczy jednak nie tylko polskiego rozwiązania, ale szeroko pojętych ulg w zakresie podatków niezharmonizowanych. Komisja Europejska oczekiwałaby, że będzie uprawniona do weryfikacji wszystkich rozwiązań krajowych, które w jej ocenie mogłyby być selektywne. Ogranicza to autonomię podatkową państw. Podejście to zostało już ograniczone przez Trybunał w wyroku Engie z grudnia 2023 roku. Wydaje się jednak, że wątpliwości pozostają, a sprawa prowadzona przez MDDP okazuje się idealnym punktem odniesienia. Podczas rozprawy przykład odliczenia darowizn w podatkach dochodowych został wymieniony jako przykład środka, który mógłby zostać potencjalnie zakwestionowany w przypadku przyznania KE racji, więc potencjalny wpływ wyroku może być bardzo znaczący. Opinia rzecznika generalnego TSUE zostanie wydana 7 listopada.