Podstawa opodatkowania, odliczenia od podstawy opodatkowania i stawka minimalnego podatku dochodowego
- Trochę o CIT
- 3 minuty
Czwarty krok w kalkulacji podatku dochodowego to ustalenie podstawy opodatkowania, zastosowanie ustawowych odliczeń i zastosowanie właściwej stawki podatku. Ten etap należy zrealizować wtedy, gdy zastosowania nie znalazło żadne z wyłączeń podmiotowych, a ustalona strata i poziom rentowności przedsiębiorstwa niestety kwalifikuje je do opodatkowania podatkiem minimalnym, pomimo wyłączenia z wyniku wskazanych w ustawie wartości.
Każdy podatnik krajowego podatku minimalnego jest zobowiązany do samodzielnego ustalenia podstawy opodatkowania, przy czym w przepisach przewidziano na to dwa sposoby:
- podstawowy oraz
- uproszczony.
Wybór sposobu zależy wyłącznie od decyzji podatnika, w związku z czym rekomendujemy, by poprzedzony został kalkulacjami dokonanymi z zastosowaniem obydwu metod.
Metoda podstawowa
Podstawa opodatkowania ustalona według podstawowych reguł stanowi równowartość sumy:
- kwoty odpowiadającej 1,5% wartości przychodów osiągniętych przez podatnika ze źródeł innych niż z zysków kapitałowych,
- wydatków poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych z tytułu kosztów finansowania dłużnego w wartości przewyższającej 30% wartości podatkowej EBITDA, ustalonej na podstawie wzoru:
(P – Po) – (K – Am – Kfd)
w którym poszczególne symbole oznaczają:
P – zsumowaną wartość przychodów ze wszystkich źródeł przychodów, podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym,
Po – przychody o charakterze odsetkowym,
K – pełną sumę kosztów uzyskania przychodów,
Am – odpisy amortyzacyjne, zaliczone w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów,
Kfd – pełną sumę zaliczonych w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów kosztów finansowania dłużnego nieuwzględnionych w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Przypomnijmy, że kosztami finansowania dłużnego są m.in. odsetki, w tym skapitalizowane, opłaty, prowizje, premie, część odsetkowa raty leasingowej, kary i opłaty za opóźnienie w zapłacie zobowiązań oraz koszty zabezpieczenia zobowiązań, w tym koszty pochodnych instrumentów finansowych, niezależnie na rzecz kogo zostały one poniesione; oraz
- wydatków poniesionych (pośrednio lub bezpośrednio) na rzecz podmiotów powiązanych bądź podmiotów niepowiązanych mających zarząd lub siedzibę w państwach, zaliczanych do tzw. rajów podatkowych z tytułu nabycia usług niematerialnych, praw do korzystania z wartości niematerialno-prawnych oraz przeniesienia ryzyka niewypłacalności w wartości przewyższającej o 3 000 000 zł 5% wartości podatkowej EBITDA, ustalonej na podstawie wzoru:
(P – Po) – (K – Am – O)
w którym poszczególne symbole oznaczają:
P – zsumowaną wartość przychodów ze wszystkich źródeł przychodów, podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym,
Po – przychody o charakterze odsetkowym,
K – pełną sumę kosztów uzyskania przychodów,
Am – odpisy amortyzacyjne, zaliczone w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów,
O – pełną sumę zaliczonych w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów odsetek.
Pośrednie ponoszenie wydatków ma miejsce w sytuacji, gdy podatnik dokonuje płatności na rzecz podmiotu niepowiązanego, jednakże odbiorca płatności nie jest jej rzeczywistym właścicielem, a jest nim podmiot powiązany z podatnikiem lub podmiot niepowiązany mający zarząd lub siedzibę w państwie, zaliczanym do tzw. rajów podatkowych.
Metoda uproszczona
Podstawa opodatkowana ustalona według metody uproszczonej stanowi równowartość 3% wartości osiągniętych przez podatnika przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych.
Podatnicy, którzy skorzystają z uproszczonej możliwości ustalenia podstawy, są zobowiązani do poinformowania właściwego urzędu skarbowego o swoim wyborze w treści deklaracji podatkowej składanej z tytułu osiągniętego dochodu za miniony rok podatkowy.
Możliwe pomniejszenia
Podstawa opodatkowania (w obydwu wariantach) powinna zostać pomniejszona o:
- wartość pomniejszeń zmniejszających podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym (wszystkie ulgi podatkowe z wyłączeniem ulgi na złe długi),
- przychody powstałe w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej objętej zezwoleniem na działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej lub decyzją o wsparciu na realizację nowej inwestycji,
- przychody, których nie uwzględnia się w kalkulacji na potrzeby weryfikacji warunków opodatkowania podmiotu krajowym podatkiem minimalnym (np. przychody z tytułu zbycie wierzytelności na rzecz podmiotów finansowych).
Stawka minimalnego podatku dochodowego
Zarówno przy metodzie podstawowej, jak i uproszczonej, stawka podatku minimalnego wynosi 10%.
***
W kolejnej – ostatniej – publikacji wskażemy, co już teraz mogą zrobić podatnicy, by przygotować się do realizacji obowiązków dotyczących minimalnego podatku dochodowego.
Powiązane treści
Konrad Medoliński
Starszy menedżer | Doradca podatkowy
Tel.: +48 504 666 447
Ewa Modrzejewska
Konsultant
Tel.: +48 797 586 519