Podatkowe zamknięcie roku w CIT – o co pytają na szkoleniach?
Końcówka roku to intensywny okres, w którym zespoły podatkowe i finansowo-księgowe mierzą się z jego bezpiecznym zamknięciem. W szczególności wyzwaniem pozostaje obszar CIT. Wątpliwości podatników dotyczą m.in. wypłaty dywidend, rozbieżności hybrydowych, podatku od przerzuconych dochodów oraz ulg podatkowych ‒ badawczo-rozwojowej (B+R) i na robotyzację.
Na najważniejsze pytania w zakresie CIT odpowiadają eksperci MDDP: Justyna Bauta-Szostak, Łukasz Kupień, Bartosz Doroszuk i Konrad Medoliński, którzy na co dzień, w ramach MDDP Platforma Wiedzy, dzielą się wiedzą na ten temat. W nowym artykule na łamach Dziennika Gazety Prawnej autorzy wyjaśniają m.in.:
- Czy dla wypłacanych dywidend należy weryfikować rzeczywistego właściciela?
- Jakie sytuacje najczęściej powodują powstawanie w Polsce rozbieżności hybrydowych?
- Czy rozbieżności hybrydowe u innych podmiotów z grupy kapitałowej mogą powodować wyłączenia kosztów w polskiej spółce?
- Spółka z USA prowadzi na terytorium Polski działalność gospodarczą za pośrednictwem zakładu podatkowego. Polski zakład rozliczał koszty administracyjne dotyczące zakupu usług doradczych od centrali. Czy te koszty mogą być uznane za przerzucone dochody i opodatkowane w Polsce?
- Czy mogę skorzystać z ulgi B+R wstecz?
- Czy przy zakupie robota wykorzystywanego do prac logistycznych można skorzystać z ulgi na robotyzację?
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >>
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/59749,9-grudnia-2024/78577,Podatki-i-Ksiegowosc/940980,Podatkowe-zamkniecie-roku-w-CIT.html.