Podatkową grupę kapitałową można po 3 latach rozwiązać bez negatywnych konsekwencji
Podatkowa grupa kapitałowa (PGK) musi zostać powołana na okres co najmniej 3 lat. Po upływie okresu funkcjonowania przewidzianego w umowie, strony – spółki mogą przedłużyć PGK na kolejne lata. Choć nie wynika to wprost z ustaw podatkowych, PGK może również zostać rozwiązana – bez negatywnych konsekwencji podatkowych – przed terminem przewidzianego pierwotnie w umowie, o ile nastąpi to po upływie minimalnego trzyletniego okresu jej funkcjonowania i nie dojdzie do naruszenia innych warunków wynikających z przepisów. Możliwość taką potwierdził Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej wydanej 28 maja 2021 r. dla jednego z klientów MDDP.
Wniosek o interpretację dotyczył sytuacji, w której PGK po upływie trzyletniego okresu funkcjonowania została przedłużona na kolejny rok. Jednocześnie, z uwagi na skomplikowaną sytuację ekonomiczną związaną z epidemią COVID-19 spółki-strony umowy o PGK rozważają różne scenariusze na przyszłość, m.in. możliwość dalszego wydłużenia okresu funkcjonowania PGK, jak również rozwiązania umowy przed przewidzianym w niej terminem.
Powstała wątpliwość co do konsekwencji podatkowych ewentualnego dobrowolnego – na zasadzie swobody umów – rozwiązania umowy dot. PGK, przy założeniu, że wszystkie warunki dla utworzenia i funkcjonowania zostaną zachowane (tzn nie dojdzie do utraty przez PGK statusu podatnika z jakiegokolwiek powodu).
Przepisy ustawy o CIT regulują konsekwencje podatkowe naruszenia warunków – w zależności od rodzaju naruszenia może to być konieczność wstecznego rozliczenia z CIT na poziomie jednostkowym lub też utrata statusu z końcem roku, w którym doszło do naruszenia. W każdym przypadku spółki należące do PGK, która utraciła status podatnika, muszą zachować okres karencji przed przystąpieniem do kolejnych podatkowych grup kapitałowych.
W złożonym wniosku przedstawiona została argumentacja, że wskazane powyżej sankcje nie mogą mieć zastosowania w przypadku, gdy przedterminowe rozwiązanie PGK jest dobrowolne i nie wiąże się z naruszeniem warunków ustawowych dla PGK. W szczególności, uzasadniona jest taka interpretacja, zgodnie z którą PGK musi funkcjonować co najmniej 3 lata, ale po upływie tego okresu strony umowy o PGK mogą elastycznie kształtować czas jej dalszego funkcjonowania – wydłużyć okres funkcjonowania nie tylko o kolejne 3 lata, ale np. o rok (co również zostało potwierdzone w interpretacjach uzyskanych przez naszych klientów), bądź go skrócić.
Dyrektor KIS w wydanej interpretacji podzielił powyższe rozumienie przepisów i potwierdził, że w opisanej sytuacji, po dobrowolnym przedterminowym rozwiązaniu PGK, spółki nie będą musiały dokonywać wstecznych rozliczeń na poziomie jednostkowym oraz nie będą musiały zachować okresu karencji przewidzianego w przypadku naruszenia warunków PGK.
PGK bywa czasem postrzegana jako mało elastyczny instrument strategii podatkowej. Tymczasem, jak wskazuje opisany przykład, jeśli korzystanie z tego rozwiązania zostanie odpowiednio przemyślane i przygotowane, a także przy uważnej interpretacji stosownych przepisów – może się okazać, że w aktualnym otoczeniu podatkowym, jest to narzędzie, które w bezpieczny, przewidziany przez samego ustawodawcę sposób, może się przełożyć na zwiększenie efektywności podatkowej grupy.
Jeśli interesują Państwa kwestie związane z powołaniem lub funkcjonowaniem podatkowych grup kapitałowych, zapraszamy do odwiedzania naszej strony https://www.mddp.pl/podatkowa-grupa-kapitalowa-pgk/ oraz do kontaktu ze wskazanymi tam ekspertami.