Podatki - zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany – czyli najważniejsze już opublikowane zmiany w podatkach dochodowych na rok 2019
Z szeregu spodziewanych zmian w podatkach dochodowych na rok 2019 prezentujemy 6 najważniejszych, już opublikowanych, zmian. Rozszerzony opis poszczególnych zmian, będziemy zamieszczać w kolejnych naszych publikacjach. Zachęcamy zatem do subskrypcji tych publikacji.
- 9% stawka CIT
a) Spółki podlegające CIT z przychodami do 1,2 mln euro w roku podatkowym rozpoczynającym się po 1 stycznia 2019 r. oraz spółki rozpoczynające działalność gospodarczą od 2019 będą mogły stosować 9% stawkę CIT.
- Koszty samochodów osobowych
b) Ograniczeniu w zaliczeniu do kosztów podatkowych będą podlegały również raty leasingowe oraz płatności wynikające z umów najmu i dzierżawy dotyczące samochodów osobowych. Do kosztów podatkowych będzie można zaliczyć opłaty z tytułu używania takich samochodów wyłącznie w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 tys. zł pozostaje do wartości takiego samochodu, a w przypadku samochodów elektrycznych odpowiednio do wartości 225 tys. zł
c)Analogicznie jak w przypadku podatku VAT zostaną wprowadzone limity dotyczące wydatków związanych z eksploatacją samochodów:
- 100% odliczenia kosztów przy wyłącznym wykorzystywaniu pojazdu do celów działalności gospodarczej,
- 75% odliczenia kosztów przy wykorzystywaniu pojazdu do celów mieszanych (służbowo-prywatnych),
- 20% odliczenia kosztów, przy wykorzystywaniu auta prywatnego do celów działalności gospodarczej.
- Prawo do kosztów przy konwersji długu na kapitał
- CIT – dodatkowy koszt z tytułu tzw. hipotetycznych odsetek
b) Limit hipotetycznych odsetek wynosi 250 tysięcy zł w roku podatkowym.
- PIT od sprzedaży nie każdej nieruchomości ze spadku
b) Koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży nieruchomości pochodzącej ze spadku będą powiększone o przypadające na podatnika (spadkobiercę) ciężary spadkowe oraz udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia poniesione przez spadkodawcę.
- Zmiany w tzw. uldze mieszkaniowej
b) Do wydatków na cele mieszkaniowe można będzie można zaliczyć również wydatki poniesione na przebudowę/remont lokalu, którego podatnik nie jest właścicielem, aczkolwiek będzie on musiał zostać właścicielem lokalu przed upływem ww. okresu 3 lat.