Podatek u źródła – o co pytają na szkoleniach?
Przepisy dotyczące podatku u źródła od lat pozostają niejasne, a ich interpretacja przez organy i sądy była najczęściej niekorzystna dla podatników. W ostatnim czasie Ministerstwo Finansów opublikowało również dwie interpretacje ogólne odnoszące się do niektórych z warunków zwolnienia z podatku u źródła wypłat dywidendowych i odsetkowych.
Zważywszy na stopień skomplikowania tego zagadnienia, w artykule tym eksperci MDDP – Justyna Bauta-Szostak, Piotr Paśko i Konrad Medoliński – którzy na co dzień w ramach MDDP Platforma Wiedzy prowadzą warsztaty i webinary w tym zakresie, odpowiadają na szereg pytań uczestników szkoleń z tego obszaru.
Wybrane pytania do ekspertów MDDP:
- Czy dom maklerski może żądać opinii w podatku u źródła dla dywidend wypłacanych między dwoma polskimi spółkami?
- Planuję wynajem kontenerów budowlanych od zagranicznego kontrahenta. Czy wynagrodzenie w tym zakresie podlega podatkowi u źródła?
- Spotkałam się z podejściem, że w przypadku wypłaty dywidendy nie musimy badać czy jej odbiorca jest rzeczywistym właścicielem. Przecież tylko wspólnikowi naszej spółki przysługuje dywidenda – to chyba oczywiste więc, że prawo do zwolnienia z podatku u źródła powinno nam przysługiwać?
- Proszę o potwierdzenie, że po interpretacji ogólnej Ministra Finansów w sprawie niektórych warunków dotyczących zwolnienia z podatku u źródła wypłacanych dywidend, nie musimy już weryfikować efektywnej stawki podatkowej u wspólnika, któremu wypłacana jest dywidenda?
- Czy informację IFT-2R składamy nawet od płatności zwolnionych z opodatkowania podatkiem u źródła?
- Czy informację IFT-2/2R musimy przesłać naszemu kontrahentowi?
- Czy jest jakiś minimalny próg kwotowy, od którego należy składać IFT-2R?
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >>
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9775653,podatek-u-zrodla-o-co-podatnicy-pytaja-na-szkoleniach.html.
***
Zapraszamy także na stronę naszego rozwiązania „Podatek u źródła (WHT)” >>
https://www.mddp.pl/podatek-u-zrodla-wht/.