Podatek od przerzuconych dochodów - termin na rozliczenie do 30 czerwca
Podatnicy, których rok podatkowy jest zbieżny z kalendarzowym, są zobowiązani do rozliczenia podatku od przerzuconych dochodów po raz pierwszy w zeznaniu CIT za rok 2022 do 30 czerwca 2023 r. Spółki, które jeszcze tego nie zrobiły, jak najszybciej powinny przeanalizować rozliczenia w swojej grupie kapitałowej pod kątem konieczności jego zapłaty oraz sposobu jego kalkulacji.
Podatek jest skomplikowany i budzi wiele wątpliwości. Co więcej – opublikowany projekt objaśnień podatkowych z 16 czerwca 2023 r. może mieć istotny wpływ na ukształtowanie praktyki organów podatkowych, co może wiązać się z obowiązkiem korekty, także w zakresie rozliczenia roku 2022.
- Czego dotyczy
Podatek od przerzuconych dochodów dotyczy płatności tzw. „pasywnych” na rzecz podmiotów powiązanych posiadających siedzibę poza granicami Polski.
Podatek od przerzuconych dochodów wynosi 19% podstawy opodatkowania, na którą składa się suma płatności takich jak:
- opłaty za usługi niematerialne,
- należności licencyjne,
- koszty finansowania dłużnego oraz koszty związane z przeniesieniem ryzyka niewypłacalności dłużnika,
- opłaty za przeniesienie funkcji, aktywów lub ryzyka (exit fee).
Od podatku od przerzuconych dochodów można odjąć już zapłacony podatek u źródła od odsetek (nie płatności odsetkowych), należności licencyjnych oraz płatności za usługi niematerialne.
Podatkowi od przerzuconych dochodów nie podlegają płatności na rzecz podatników z siedzibą UE/EOG, pod warunkiem że prowadzą rzeczywistą działalność gospodarczą.
Podatek od przerzuconych dochodów deklarowany jest w CIT/PD – załączniku do rocznego zeznania CIT-8.
- Przesłanki (łączne) podatku od przerzuconych dochodów
- Stawka podatkowa w kraju siedziby podmiotu otrzymującego płatność jest niższa niż 14,25%
- Płatności podlegające podatkowi przekraczają 50% przychodów brutto odbiorcy
- Podmiot powiązany przekazuje co najmniej 10% przychodów pasywnych na rzecz innego podmiotu i zalicza jest do kosztów podatkowych/obniżają podstawę opodatkowania/ podatek do zapłaty lub stanowią one zysk do wypłaty np. w formie dywidendy
- Kwalifikujące się płatności stanowiące koszt uzyskania przychodu polskiego podatnika przekraczają 3% wykazanych przez podatnika kosztów uzyskania przychodów brutto
W przypadku zainteresowania powyższymi informacjami i ich wpływem na Państwa działalność prosimy o kontakt z:
Monika Dziedzic (+48) 501 104 156 | Bartosz Doroszuk (+48) ) 790 732 266 | Jacek Wojtach (+48) 600 389 333 |