Planowane zmiany – komentarz Ministerstwa Finansów
Projekt nowelizacji ustawy o CIT oraz PIT w zakresie cen transferowych znajduje się na etapie konsultacji publicznych. Z wypowiedzi medialnych można wnioskować, że Ministerstwo Finansów nie planuje znaczących zmian w zaproponowanych rozwiązaniach, jednak zapewnia, że część uwag podatników zostanie uwzględniona.
Termin nadsyłania uwag do projektu minął i czekamy na oficjalne odniesienie się Ministerstwa Finansów do zgłoszonych komentarzy. Jak MF ocenia zaproponowane zmiany można już teraz przeczytać w wywiadzie Dyrektor Departamentu Cen Transferowych i Wycen w Ministerstwie Finansów, Joanny Pietrasik dla Dziennika Gazety Prawnej (10 sierpnia 2018 r.).
Nieuznanie / recharakteryzacja transakcji
W zakresie zmian, które wzbudziły największe kontrowersje, MF zapowiada określenie procesu zmiany charakteru transakcji w odpowiednim akcie wykonawczym, a tym samym organy podatkowe nie będą miały pełnej dowolności w tym zakresie.
Wysokość progów dokumentacyjnych
Proponowane progi dokumentacyjne w wysokości 10 mln PLN dla transakcji towarowych oraz transakcji finansowych i 2 mln PLN dla transakcji niematerialnych nie ulegną zmianie. Według MF wysokość progów została ustalona w taki sposób, by uwzględnić postulaty podatników w zakresie zmniejszania obciążeń i uproszczenia określenia progów przy jednoczesnym zapewnieniu organom podatkowym dostępu do odpowiedniej ilości informacji na temat wewnątrzgrupowych transakcji.
Korekty cen transferowych
Zaproponowane regulacje odnośnie korekt cen transferowych były przedmiotem wielu uwag podatników, którzy szczegółowe warunki dokonywania korekt uznali za zbyt duży formalizm. Ministerstwo Finansów rozważy zmianę zaproponowanych warunków, jednak idea stojąca za wprowadzeniem przepisów w zakresie korekt pozostanie niezmieniona.