Pierwsze spotkanie Forum Cen Transferowych w Polsce za nami
Wczoraj odbyło się pierwsze spotkanie Forum Cen Transferowych, zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i KAS. Inicjatywa ta spotkała się z dużym zainteresowaniem, w obradach Forum uczestniczyło ponad 200 osób, w większości doradców podatkowych, ale też przedstawicieli biznesu. Na spotkaniu zabrakło przedstawicieli terenowej administracji skarbowej, jednakże MF planuje ich udział w kolejnych obradach. Pomysł utworzenia wspólnej platformy do dyskusji pomiędzy administracją podatkową oraz światem biznesu i doradztwa podatkowego został zaczerpnięty z unijnego Wspólnego Forum ds. Cen Transferowych (European Union Joint Transfer Pricing Forum, JTPF). Pierwsze spotkanie Forum odbyło się w bardzo szerokim gronie, możliwe jest jednak, że kolejne obrady będą przeprowadzane w mniejszych grupach roboczych.
Tematem pierwszego Forum były analizy porównawcze. Przedstawiciele MF i KAS omówili rekomendacje JTPF w tym zakresie, przygotowane w marcu 2017 r. Przedstawicielom administracji zadano ponad 200 pytań, które, zgodnie z zapowiedzią, mają zostać szczegółowo przeanalizowane, a odpowiedzi opublikowane na stronie internetowej MF.
Dodatkowo, Dyrektor Departamentu ds. Cen Transferowych i Wycen w MF, Pani Joanna Pietrasik poinformowała, że w ciągu najbliższych 2 tygodni zostaną wydane wyjaśnienia (w formie pytań i odpowiedzi) do formularzy CIT-TP i PIT-TP oraz, uwzględniając postulaty podatników, do końca maja zostaną opublikowane zmienione formularze.
Ciekawostką jest, że MF poważnie rozważa pomysł utworzenia bazy benchmarków, która znacznie ułatwiłaby podatnikom wywiązanie się z obowiązku uzasadnienia rynkowości transakcji przeprowadzanych z podmiotami powiązanymi.
Przedstawiona została również długo oczekiwana przez podatników i doradców formuła uproszczonego APA. Z informacji przedstawionych przez Panią Dyrektor Pietrasik wynika, że cel uproszczonego APA będzie analogiczny do celu zawarcia tzw. dużego APA (w standardowej, aktualnie obowiązującej procedurze), tj. potwierdzenie metodologii i wysokości narzutu i/lub klucza alokacji kosztów. Uproszczone APA ma bazować na oświadczeniach podatnika, wystandaryzowanym wniosku (zawierającym część opisową, dane finansowe i wskaźniki) oraz danych rzeczywistych (co oznacza rezygnację z obowiązku wskazywania prognoz finansowych i wprowadzenie warunków krytycznych). Procedura ma trwać 3 miesiące z możliwością jej przedłużenia, jak w przypadku standardowego APA. Natomiast sama decyzja ma, zgodnie z projektem, obowiązywać 3 lata, również z możliwością jej przedłużenia. Opłata od wniosku o uproszczone APA ma zostać ustalona na jednym, stałym poziomie. Sam wniosek oraz przebieg postępowania będzie, podobnie jak w przypadku standardowego APA, objęty tajemnicą skarbową, jednakże poziom ochrony ma być niższy w porównaniu z dużym APA. MF planuje również publikację bardziej szczegółowych statystyk o wydanych klasycznych i uproszczonych APA, tj. nie tylko w zakresie liczby wydanych decyzji, ale również najczęściej stosowanej metody.
Projekt przepisów w zakresie uproszczonego APA (czyli zmiany Ordynacji podatkowej w tym zakresie) jest aktualnie finalizowany i w najbliższych dniach zostanie przekazany do konsultacji wewnątrzresortowych. Będziemy Państwa na bieżąco informować o postępach prac i ostatecznym kształcie przepisów.
Dodatkową ciekawostką była informacja przedstawiona przez Zastępcę Dyrektora Departamentu Kluczowych Podmiotów KAS, Pana Konrada Szpadzika o planowanej, korzystnej dla podatników, zmianie Ordynacji podatkowej w zakresie standardowego APA. Decyzja w sprawie porozumienia ma obowiązywać od początku roku, w którym złożony został wniosek o APA (aktualnie decyzja może obowiązywać od dnia złożenia wniosku).
Biorąc pod uwagę działania i inicjatywy MF i KAS podejmowane w ostatnim okresie, tj. m.in. wydane interpretacje ogólne, utworzenie Forum Cen Transferowych, realizowane i planowane prace legislacyjne, należy stwierdzić, że problemy i postulaty podatników oraz doradców podatkowych są dostrzegane, a możliwość dyskusji i wypracowania wspólnych rozwiązań z pewnością przyniesie korzyści zarówno dla podatników, jak i administracji podatkowej.
Współautor publikacji: Karolina Stupak