Pakiet e-commerce to dla kupującego czasem podwójny VAT
Niektóre pozaunijne przesyłki są opodatkowane podwójnie – pierwszy raz w momencie zakupu towaru na platformie sprzedażowej, a drugi podczas odprawy celnej. Jak zastrzega MF, winę za podwójne opodatkowanie ponosi sprzedawca i operator pocztowy, ponieważ, jeśli podczas odprawy celnej brakuje numeru VAT IOSS, to należy zapłacić podatek.
W 2021 r. wszedł w życie pakiet e-commerce, który był odpowiedzią na nieuczciwą konkurencję z państw trzecich i miał zapobiec m.in. procederowi zaniżania wartości towaru, aby uniknąć jego oclenia. Tak się jednak nie stało i producenci dzielą paczki w tym samym celu. Jednocześnie w I półroczu 2024 r. w Polsce pobrano VAT jedynie od niespełna 541 tys. przesyłek spoza UE o wartości do 150 euro.
Jak zauważa Agnieszka Kisielewska, partner, doradca podatkowy w MDDP oraz koordynator ds. ceł Izby Gospodarki Elektronicznej:
„Dla porównania tylko w styczniu br. ponad 14,9 mln polskich użytkowników korzystało z platformy Temu. 8,7 mln to zasięg platformy Aliexpress, a niespełna 6,1 mln – platformy Shein. Można z tego wnioskować, że polskie przesyłki przechodzą odprawy celne w innych krajach UE. Mogą przy tym korzystać ze wspomnianego zwolnienia z VAT na podstawie art. 52 ustawy o VAT lub być opodatkowane w ramach tzw. procedury 42, która zakłada zapłatę VAT w kraju ostatecznego przeznaczenia. Przy czym odprawa w innym kraju UE nie chroni przed zaniżaniem wartości przesyłek w celu skorzystania ze zwolnienia z cła. W praktyce więc Polska i UE wciąż mają problem”.
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >> https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9671770,pakiet-e-commerce-to-dla-kupujacego-czasem-podwojny-vat.html.