OZE – podatkowe i prawne wyzwania dla branży. O co pytają na szkoleniach?
W obliczu nowych trendów na rynku globalnym, zagadnienia z branży odnawialnych źródeł energii są jednym z najgorętszych tematów. Szybki postęp technologiczny i rosnące zapotrzebowanie sprawiają, że przedsiębiorcy mierzą się z wieloma nowymi wyzwaniami w tym zakresie. Tak jest również w przypadku przepisów podatkowych, prawnych i księgowych, które są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby, ale również wymagają stałego monitorowania i adaptacji.
W związku z tym, eksperci podatkowi MDDP: Janina Fornalik, Adrian Mroziewski i Sebastian Serowik oraz Ernest Łuczak z kancelarii prawnej Osborne Clarke przygotowali zbiór najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami.
- Jesteśmy grupą kapitałową specjalizującą się w fotowoltaice, niedługo startujemy z nowymi projektami. Jakie mamy możliwości ich finansowania (poza kredytem bankowym oraz dofinansowaniami)?
- Planujemy założenie spółki celowej do inwestycji w farmy wiatrowe, będziemy ją finansować wkładem pieniężnym. Co z podatkami?
- Działamy w ramach grupy, która jest osadzona w sektorze OZE i rozważa finansowanie pożyczkami wewnątrzgrupowymi. Jakie są podatkowe konsekwencje takiego rozwiązania?
- Zastanawiamy się nad wykorzystaniem dopłat do finansowania naszych projektów OZE. Czy jest to atrakcyjna forma finansowania z perspektywy podatkowej?
- Jako spółka matka udzielamy pożyczek spółkom celowym na inwestycje w obszarze OZE. Czy musimy stosować współczynnik do odliczenia podatku VAT naliczonego od naszych zakupów?
- Przy okazji inwestycji w OZE ponosimy szereg dodatkowych wydatków, np. na wybudowanie kawałka nowej drogi dojazdowej, naprawę uszkodzonej drogi w związku z transportem turbiny wiatrowej, czy działania typowo pro-społecznościowe jak postawienie ławek w parku. Czy od tego typu wydatków możemy odliczyć VAT?
- Projekty OZE wymagają bardzo dużych nakładów finansowych, a w strukturę finansowania często zaangażowanych jest wiele podmiotów. O jakich kwestiach należy pamiętać przy finansowaniu wewnątrzgrupowym? Czy w zakresie finansowania zewnętrznego również spotkamy się z problematyką cen transferowych?
- Jakie są główne wyzwania związane ze sporządzeniem dokumentacji cen transferowych dla projektu energetycznego w sektorze OZE, biorąc pod uwagę zaangażowanie wielu podmiotów, w tym spółek celowych?
- Czy zawsze prowadzenie działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w instalacji OZE wymaga uzyskania koncesji?
- Czy całość energii elektrycznej wytworzonej w instalacji OZE jest objęta mechanizmem wsparcia w ramach systemu aukcyjnego?
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >>
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9631891,podatkowe-i-prawne-wyzwania-dla-branzy-oze-czesc-pierwsza.html.