Koszty pośrednie. Dwie linie orzecznicze, obie korzystne
Zapadły precedensowe orzeczenia WSA w Warszawie i Szczecinie w sprawie kosztów pośrednich. Zdaniem sądów, wydatki związane z najmem nieruchomości komercyjnych można zaliczać do kosztów podatkowych w czasie, proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą, a nie jednorazowo.
Przez lata wielu podatników dążyło do przeciwnego efektu, a więc aby wydatki pośrednie zaliczać do kosztów podatkowych jednorazowo, w dacie poniesienia. Sądy orzekały na korzyść podatników, a później zaczął to potwierdzać fiskus. – Ta linia jest korzystna dla firm, które potrzebują wrzucić cały wydatek do kosztów szybko. Najczęściej chodzi o wstępne opłaty leasingowe – mówi Rafał Kran, doradca podatkowy i menedżer w MDDP. Taka linia orzecznicza i interpretacyjna odbiła się jednak rykoszetem na innych branżach, zwłaszcza nieruchomościowej, które ponoszą wydatki przekraczające rok podatkowy i chcą je rozliczać w czasie, a nie jednorazowo.
W sukurs branży nieruchomościowej przyszły ostatnio sądy. WSA w Warszawie w wyroku z 15 września br. (sygn. akt III SA/Wa 260/21, nieprawomocny) oraz WSA w Szczecinie w wyroku z 3 grudnia 2020 r. (sygn. akt I SA/Sz 663/20) orzekły, że wydatki związane z nieruchomościami komercyjnymi można rozliczać w kosztach w czasie.
– To precedensowe i ważne wyroki – komentuje Rafał Kran. Zwraca on również uwagę, że korzystne stanowisko dla jednej ze spółek nieruchomościowych zajął ostatnio również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (w interpretacji z 20 września br., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.201.2021.1.AS).
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Ekspert: Rafał Kran