Oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych na podstawie nowych przepisów opublikowane przez Ministerstwo Finansów
Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia dotyczące oświadczenia o sporządzaniu dokumentacji cen transferowych na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2019 r.
Co ważne, wyjaśnienia mają zastosowanie jedynie do oświadczenia, składanego na podstawie nowych przepisów, czyli dla podatników, którzy zdecydowali się przygotowywać dokumentację za 2018 r. zgodnie z przepisami, które weszły w życie od 1 stycznia br.
Przygotowaliśmy dla Państwa podsumowanie najważniejszych informacji.
Forma składania oświadczenia
Oświadczenie składa się wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Forma papierowa nie jest dopuszczalna.
Sposób składania oświadczenia
Ministerstwo Finansów określiło ścieżkę do złożenia oświadczenia. Będzie to możliwe do wykonania za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracyjnych Publicznej ePUAP przy użyciu usługi „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. W wyjaśnieniach wskazano dokładnie, jakie pole należy wybrać w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych na ePUAP. Wskazano również listę adresów, pod którymi dostępna jest usługa pisma ogólnego.
Wzór oświadczenia
W wyjaśnieniach znalazło się podsumowanie kwestii formalnych dot. wskazania danych podmiotu składającego oświadczenie takim jak:
- nazwa lub imię i nazwisko,
- numer identyfikacji podatkowej lub inny numer ze wskazaniem jego rodzaju,
- adres,
- wskazanie funkcji pełnionej przez każdą z osób podpisującą oświadczenie.
Znajdziemy tu również wzorcowy wzór oświadczenia obejmujący oświadczenie że:
- dokumentacja cen transferowych za dany rok została sporządzona,
- ceny stosowane w transakcjach są rynkowe,
- ceny w zakresie należności i umów realizowanych z podmiotami z tzw. rajów podatkowych są rynkowe.
Warto podkreślić istotę nowej formy oświadczenia, która obejmuje zapewnienie, że ceny stosowane w transakcjach z podmiotami powiązanymi są rynkowe. W przypadku starych przepisów, oświadczenie obejmowało jedynie informację o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych.
Kto i w jakiej formie podpisuje oświadczenie
Oświadczenie podpisywane jest za pomocą podpisu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego przez kierownika jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości. W przypadku, gdy kilka osób spełnia kryteria kierownika jednostki lub nie jest możliwe określenie kierownika jednostki, wówczas podpis składa każda z osób uprawnionych do reprezentacji.
Ministerstwo wyprzedza pytania w zakresie kwestii technicznych i potencjalnych problemów z tym związanych, wskazując, jaki jest sposób postępowania w przypadku kiedy wymagany jest podpis więcej niż jednej osoby. EPUAP oraz usługa pisma ogólnego pozwalają na złożenie podpisów przez więcej niż jedną osobę. W wyjaśnieniach wskazano adres, pod którym znaleźć można instrukcję postępowania w takiej sytuacji.
Wskazano również adres, pod którym dostępne są instrukcję na temat zakładania konta na platformie ePUAP.
Warto zatem z wyprzedzeniem sprawdzić, kto jest odpowiedzialny za złożenie podpisów pod oświadczeniem, aby mieć czas na weryfikację czy dana osoba posiada konto ePUAP, a w przypadku braku konta przejście przez procedurę jego założenia.
Choć w obecnym roku podatkowym formuła oświadczenia zaprezentowana w wyjaśnieniach dotyczy jedynie podatników, którzy zdecydowali się na stosowanie nowych przepisów, to warto pamiętać, że już w przyszłym roku będzie to formuła obejmująca wszystkich podatników.