Opublikowany wyrok TSUE w sprawie WNT – 30 dni na odzyskanie odsetek na korzystnych zasadach
10 maja 2021 r. w Dzienniku Urzędowym UE został opublikowany wyrok TSUE w sprawie niezgodności z prawem unijnym trzymiesięcznego terminu na rozliczenie WNT (wyrok z 18 marca 2021 r., sygn. C-895/19). Zaczęły zatem biec terminy na wznowienie zakończonych postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych oraz złożenie wniosków o nadpłatę (w celu otrzymania pełnego oprocentowania).
Dla przypomnienia, Trybunał uznał za niezgodny z Dyrektywą VAT brak neutralności finansowej przy rozliczeniu podatku należnego i naliczonego z tytułu WNT, w sytuacji gdy korekta nie była związana z nadużyciem prawa. Korekta WNT na gruncie obowiązujących przepisów dokonana po upływie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy, skutkowała powstaniem zaległości podatkowej i koniecznością zapłaty odsetek za zwłokę.
Wyrok daje podstawy do skorygowania rozliczeń dokonanych zgodnie z przepisami ustawy o VAT i wystąpienia z wnioskiem o zwrot nadpłaty dotyczącej kwoty uiszczonej zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, przy czym efektywnie nadpłata podlegająca oprocentowaniu będzie dotyczyć odsetek. W celu uzyskania zwrotu nadpłaty z pełnym oprocentowaniem, tj. oprocentowaniem należnym za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, należy złożyć wniosek w terminie 30 dni od dnia publikacji wyroku w Dzienniku Urzędowym UE, tj. do 9 czerwca br. W przypadku złożenia wniosku po tym terminie, przysługiwać będzie oprocentowanie za okres od dnia powstania nadpłaty do 30. dnia od publikacji wyroku.
W przypadku, gdy doszło do wydania decyzji lub zapadły wyroki sądów administracyjnych w tych sprawach i były one niekorzystne dla podatników – orzeczenie TSUE stanowi podstawę do wznowienia tych postępowań. W przypadku postępowań podatkowych termin na złożenie wniosku o wznowienie takiego postępowania wynosi 1 miesiąc od dnia publikacji wyroku (tj. 10 czerwca 2021 r.), zaś w przypadku postępowań sądowo-administracyjnych – 3 miesiące od dnia publikacji wyroku TSUE (t. 10 sierpnia 2021 r.).
Również w kontekście przyszłych rozliczeń w zakresie WNT – podatnicy mogą pominąć zakwestionowane ograniczenie w przepisach jako niezgodne z przepisami Dyrektywy i wykazywać podatek należny i naliczony z tytułu WNT w tym samym rozliczeniu podatkowym.
Co więcej, w naszej ocenie istnieją podstawy do analogicznego zastosowania tez z wyroku TSUE do rozliczenia VAT od importu usług.
Warto sprawdzić jakie kwoty odsetek są możliwe do odzyskania i czy warto złożyć korekty deklaracji, biorąc dodatkowo pod uwagę, że nadpłata jest oprocentowana według 8% stopy, wyjątkowo wysokiej w obecnych warunkach gospodarczych.