Opodatkowanie VAT usług dodatkowych związanych z wynajmem domków
Zakres zastosowania 8% stawki VAT dla usług hotelowych i podobnych cały czas budzi kontrowersje co do tego, które świadczenia dodatkowe do noclegu również podlegają tej stawce.
Zgodnie ze stanowiskiem zaprezentowanym w wyroku WSA w Poznaniu z 8 marca 2018 o sygn. I SA/Po 27/18 świadczenia dodatkowe takie jak sprzątanie, możliwość korzystania z ręczników, łóżeczka dziecięcego, pralni oraz możliwość pobytu wraz ze zwierzętami stanowią świadczenia pomocnicze do usługi zakwaterowania – czyli również korzystają ze stawki 8 % VAT.
W analizowanej sprawie podatnik miał wątpliwość czy świadczone przez niego usługi zakwaterowania, sklasyfikowane w dziale 55 PKWiU, obejmujące dodatkowe wyżej przywołane świadczenia wybrane przez klienta z chwilą rejestracji (tj. na podstawie formularza zamówień przez Internet, telefon) jaki i w trakcie pobytu, skutkują zastosowaniem obniżonej 8% stawki podatku VAT w odniesieniu do całości otrzymanego wynagrodzenia z tytułu wykonanych usług.
Przedstawiając własne stanowisko podatnik zaznaczył, że umożliwienie korzystania przez zamawiającego z atrakcji na terenie kompleksu nie stanowi celu, dla którego zmawiający chce skorzystać z oferty. Tym samym świadczenia dodatkowe są uzupełnieniem świadczenia głównego tj. usługi zakwaterowania. Z takim stwierdzeniem nie zgodził się organ podatkowy uznając, iż świadczenia dodatkowe takie jak sprzątanie, możliwość korzystania z ręczników, łóżeczka dziecięcego, pralni oraz możliwość pobytu wraz ze zwierzętami powinny być opodatkowane 23 % VAT.
WSA natomiast potwierdził stanowisko podatnika uznając, iż oferowane przez niego świadczenia pomocnicze bez wątpienia są nierozerwalne z usługą zakwaterowania i powinny podlegać opodatkowaniu 8% stawką VAT.
Stanowisko zaprezentowane przez WSA w wyroku należy uznać jak najbardziej za słuszne. W sytuacji natomiast gdyby sąd podzielił stanowisko organów, w analizowanej sytuacji, mielibyśmy do czynienia ze sztucznym dzieleniem usług zmierzającym do zwiększenia zobowiązań podatkowych podatników.