Opłata za pozostawienie samochodu na parkingu jednak z VAT
Naczelny Sąd Administracyjny w ubiegłym tygodniu zajął się kwestią opodatkowania opłat za pozostawienie pojazdu na terenie parkingu po upływie doby parkingowej (wyrok z 21 czerwca 2018 r., sygn. I FSK 954/16).
Sprawa dotyczyła podatnika, który jest operatorem parkingów miejskich, typu „parkuj i jedź”. W związku z wątpliwościami dotyczącymi opodatkowania VAT opłat pobieranych od użytkowników parkingu, podatnik zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym zadał pytania czy podlegają opodatkowaniu VAT opłaty takie jak opłata za zagubienie biletu parkingowego, kara za pozostawienie pojazdu na terenie parkingu po upływie doby parkingowej, kara za pozostawienie pojazdu poza miejscem wyznaczonym do parkowania w wysokości oraz kara za niezastosowanie się do polecenia osób kontrolujących lub obsługi parkingu.
Zdaniem podatnika opłaty te powinny być traktowane jako niepodlegające opodatkowaniu, gdyż stanowią jedynie rekompensatę/karę umowną i nie powinny być traktowane jako wynagrodzenie za świadczenie usługi.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał stanowisko podatnika za prawidłowe, z wyjątkiem opłat za pozostawienie pojazdu po upływie doby parkingowej. Organ uznał bowiem, że opłaty te nie mają charakteru odszkodowawczego, a są w istocie wynagrodzeniem za świadczenie usługi w postaci udostępnienia miejsca parkingowego.
Korzystny dla podatnika wyrok WSA został uchylony przez NSA, który w ustnym uzasadnieniu zwrócił uwagę na fakt, że podatnik, jako jednostka samorządu terytorialnego, w myśl przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, ma kompetencję do ustalania cen i opłat za korzystanie z obiektów użyteczności publicznej (takich jak przedmiotowy parking), natomiast przepisy te nie przewidują możliwości ustalania kar. Następnie NSA odniósł się do kwestii możliwości korzystania z parkingu jako obiektu użyteczności publicznej, wskazując że obywatele korzystający z tego obiektu mają możliwość korzystania z niego w sposób dowolny, z tym że skorzystanie w sposób określony przez miasto jako niedozwolony wiąże się z obowiązkiem uiszczenia wyższej opłaty. Zdaniem Sądu w przypadku pozostawienia samochodu po upływie doby parkingowej, miasto w dalszym ciągu świadczy usługę udostępniania miejsca parkingowego. W konsekwencji, sporna opłata mimo nazwania jej karą stanowi wynagrodzenie za świadczenie usługi, a tym samym podlega opodatkowaniu VAT.
Wyrok nie jest zaskakujący. Sytuacja, która była przedmiotem rozstrzygnięcia jest w swej istocie bardzo zbliżona do bezumownego korzystania z nieruchomości, w odniesieniu do którego istnieje już, można powiedzieć ugruntowana linia orzecznicza, zgodnie z którą opłaty za bezumowne korzystanie podlegają opodatkowaniu VAT, o ile uprawniony do ich pobierania podmiot toleruje zachowanie korzystającego i nie podejmuje środków w celu jego usunięcia z nieruchomości. Tym samym omawiany wyrok wpisuje się w dotychczasową linię orzeczniczą, a stanowisko NSA nie jest w tym przypadku kontrowersyjne.