Ograniczenie w zaliczeniu do KUP dotyczy wydatków na usługi niematerialne wyrażonych w kwocie brutto
Obowiązujące od 1 stycznia 2018 r. ograniczenie w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków na niektóre usługi niematerialne ponoszone na rzecz podmiotów powiązanych (art. 15e ust. 1 ustawa o CIT) odnosi się do wydatków wyrażonych w kwocie brutto – takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) w interpretacji indywidualnej wydanej 12 czerwca 2018 r. (0114-KDIP2-3.4010.96.2018.2.MC).
Zdaniem wnioskodawcy, ww. limit kwotowy, ze względu na brak jednoznacznego wskazania, że zasada neutralności podatku VAT nie ma zastosowania, należy odnosić do kwot netto, reprezentujących faktyczne wynagrodzenie usługodawcy i jednocześnie faktyczny koszt nabycia usług przez usługobiorcę. O zasadzie neutralności podatku VAT świadczą przepisy wyłączające, poza ściśle określonymi wyjątkami, należny podatek VAT z przychodów (art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT) i podatek VAT naliczony i należny z kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT).
Z przedstawioną argumentacją nie zgodził się jednak Dyrektor KIS. Uznał, że kosztem uzyskania przychodów są wydatki brutto, ponieważ te właśnie uiszcza wnioskodawca swojemu kontrahentowi. Podkreślił, że art. 15e ustawy o CIT stanowi kontynuację art. 15 ustawy o CIT. Gdyby więc uznać, że chodzi w nim o koszt w wartości netto to art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT byłby całkowicie zbędny, gdyż podatek VAT nigdy nie byłby kosztem (a jednak w niektórych przypadkach jest).
W oparciu o wydaną interpretację, można by wsnuć wniosek, że procedura wyłączenia z kosztów powinna zostać przeprowadzona w oparciu o następujące kroki:
Krok 1. Na podstawie art. 15e ust. 1 ustawy o CIT należy wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów wydatki w kwocie brutto na nabycie niektórych usług niematerialnych na rzecz podmiotów powiązanych, a następnie
Krok 2. Pomniejszyć pozostałe w kosztach uzyskania przychodów wydatki brutto o kwotę podatku VAT (lub pozostawić podatek VAT w kosztach, o ile spełniona zostanie jedna z przesłanek wymienionych w art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT).
Tym samym, w świetle wydanej interpretacji brak jest możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niepodlegającego odliczeniu podatku VAT naliczonego na cenie usług przekraczających limit kwotowy.
Wyżej wskazane podejście budzi jednak szereg kontrowersji. Resort finansów zapowiedział przeprowadzenie wnikliwej analizy uzasadnienia wydanej interpretacji.