OECD / G20 publikuje projekty dotyczące opodatkowania w gospodarce scyfryzowanej i globalnego podatku minimalnego
Na stronach OECD opublikowano projekty rozwiązań w ramach tzw. Filaru Pierwszego i Filaru Drugiego Działania 1 BEPS (Wyzwania podatkowe wynikające z cyfryzacji – Tax Challenges Arising from Digitalisation).
Filar Pierwszy to działania mające na celu przebudowę międzynarodowego systemu podatku dochodowego i dostosowanie go do nowych modeli biznesowych poprzez zmianę zasad dotyczących alokacji dochodu / miejsca opodatkowania dochodu (nexus). W szczególności przewidziano w nim przyznanie / rozszerzenie prawa do opodatkowania dochodu tzw. jurysdykcjom rynku (market jurisdiction), tzn. państwom, w których międzynarodowe przedsiębiorstwa sprzedają swoje produkty i usługi lub, w odniesieniu do biznesów wysoko scyfryzowanych, posiadają użytkowników lub / i pozyskują ich dane bądź treści (content). Prawo do opodatkowania miałoby być przyznane w związku z trwałą, aktywną działalnością takich firm w danej jurysdykcji.
Celem wprowadzenia rozwiązań w ramach Filaru Pierwszego jest także pogodzenie zróżnicowanych interesów poszczególnych państw, a także przeciwdziałanie podejmowaniu przez państwa jednostronnych działań, które negatywnie przekładają się na pewność opodatkowania z perspektywy firm wielonarodowych i nie wpisują się w system międzynarodowego prawa podatkowego.
Chociaż kluczowe pojęcia i ogólne zasady Filaru Pierwszego zostały już – w ramach wieloletnich prac – zidentyfikowane, to wiele kwestii nadal będzie wymagało uzgodnienia, od zakresu biznesów podlegających nowym zasadom po metody rozwiązywania sporów międzynarodowych w odniesieniu do niektórych aspektów opodatkowania.
Filar Drugi wprowadza tzw. globalny podatek minimalny, którego celem jest zapewnienie minimalnego poziomu opodatkowania każdego dochodu nawet jeżeli w państwie, z którego pochodzi dochód, nie jest on wystarczająco opodatkowany lub korzysta ze zwolnienia.
Podstawowy mechanizm służący temu celowi to tzw. zasada włączenia dochodu (income inclusion rule, IIR) w powiązaniu z zasadą niewystarczająco opodatkowanych płatności (undertaxed payments rule, UTPR). Zasada włączenia dochodu jest oparta na tradycyjnym mechanizmie CFC (zagranicznej spółki kontrolowanej), w ramach której dochód spółki zależnej może być opodatkowany na poziomie wspólnika, jeśli nie jest efektywnie opodatkowany według wymaganej stawki minimalnej w państwie rezydencji spółki zależnej. Zasada niewystarczająco opodatkowanych płatności ma charakter uzupełniający. Obie zasady są łącznie nazywane również GloBE (Global Anti-Base Erosion) i mają mieć zastosowanie w odniesieniu do wielonarodowych przedsiębiorstw, których skonsolidowane roczne przychody przekraczają 750M EUR.
Zgodnie z zapowiedziami OECD prace w zakresie Działania Pierwszego mają zostać sfinalizowane do połowy 2021 roku.
Termin na przesłanie uwag w ramach konsultacji publicznych upływa 14 grudnia 2020, a projekty są dostępne tutaj: