Odroczenia i zwolnienia z podatków z powodu COVID-19
Tzw. tarcza antykryzysowa w kolejnych jej odsłonach wprowadziła możliwość odroczenia, a nawet zwolnienia z obowiązku zapłaty różnych płatności publicznoprawnych.
Wybrane rozwiązania mogą mieć zastosowanie gdy poniesiono uszczerbek ekonomiczny związany z panującą obecnie sytuacją lub/i złożenia stosownego wniosku. Poniżej wybrane rozwiązania zaproponowane w ramach pakietu antykryzysowego:
Opłata prolongacyjna
Podatnikom, którzy złożyli wniosek o odroczenie lub rozłożenie na raty podatków stanowiących dochód budżetu państwa (PIT, CIT, VAT, akcyza) lub składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, z powodu ponoszenia negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu epidemii , w przypadku uzyskania pozytywnej decyzji, nie będzie naliczana opłata prolongacyjna. Zwolnienie obowiązuje w czasie trwania pandemii oraz w okresie 30 dni bezpośrednio następujących po jego odwołaniu. W przypadku podatków lokalnych warto obserwować, czy rada gminy wydała stosowną uchwałę w tym zakresie.
PIT
Tarcza antykryzysowa umożliwiła złożenie zeznania rocznego PIT oraz wpłacenie należnego podatku PIT po upływie terminu na jego złożenie (30 kwietnia), nie później jednak niż w terminie do dnia 31 maja 2020 r. bez ponoszenia odpowiedzialności karnej skarbowej w tym zakresie (równoznaczność złożenia przez podatnika tzw. czynnego żalu). Powyższa regulacja nie dotyczy jednak obowiązku złożenia deklaracji i uiszczenia daniny solidarnościowej, który minął 30 kwietnia.
Przedłużono także termin przekazania przez pracodawcę zaliczek na podatek PIT od przychodów z szeroko rozumianej pracy, pobranych w marcu i kwietniu (płatnych odpowiednio do 20 kwietnia i 20 maja) do 1 czerwca 2020 r., jeżeli płatnik ponosi negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu epidemii.
CIT
Podatnicy CIT, których rok podatkowy zakończył się w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r., mogą do 31 maja 2020 r. złożyć deklarację CIT-8 oraz wpłacić należny podatek. Z kolei podatnicy, którzy osiągali wyłącznie dochody podlegające zwolnieniu przedmiotowemu albo jeśli uzyskane przychody z działalności pożytku publicznego stanowią co najmniej 80% łącznych ich przychodów, termin na złożenia i wpłacenia podatku przedłożono do 31 lipca 2020 r.
ZUS
Firmy zatrudniające nie więcej niż 50 osób oraz samozatrudnieni są uprawnieni, przy spełnieniu dodatkowych warunków, na indywidualny wniosek, do zwolnienia w całości lub w 50% z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych za 3 miesiące od marca do maja 2020 r. Termin na złożenie wniosku upływa 30 czerwca 2020 r.
W oparciu przepisy ogólne o udzielaniu ulg w spłacie należności podatkowych, które tutaj mają odpowiednie zastosowanie, przedsiębiorca może złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności z ww. tytułów jeżeli nie przysługuje mu zwolnienie na podstawie przepisów osłonowych.
Podatek od przychodów z budynków
Odroczono również zapłatę podatku od przychodów z budynków za miesiące od marca do maja 2020 r. do 20 lipca 2020 r. dla podatników, którzy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu pandemii oraz u których jednocześnie wystąpił spadek o co najmniej 50% przychodów w stosunku do analogicznego okresu z roku poprzedniego.
Podatek od nieruchomości
Warto także przejrzeć najnowsze uchwały rady gminy, na terenie której prowadzona jest działalność gospodarcza. Radom gminy przyznano możliwości podjęcia uchwały o zwolnieniu z podatku od nieruchomości gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej za część 2020 r. wskazanym grupom przedsiębiorców oraz organizacjom pozarządowym, których płynność finansowa uległa pogorszeniu z powodu pandemii. Na gruncie tarczy antykryzysowej rady gminy mogą także przedłużyć terminy płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r. nie dłużej jednak niż do 30 września 2020 r. dla wybranych grup przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych dotkniętych kryzysem.
Użytkowanie wieczyste
Ustawowy termin płatności opłaty rocznej za 2020 r. za użytkowanie wieczyste gruntów oraz opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności przesunięto na 30 czerwca 2020 r. Zainteresowani mogą wnioskować o wyznaczenie innego, późniejszego niż 30 czerwca terminu na uregulowanie opłat za użytkowanie wieczyste. Ponadto termin 30 czerwca może ulec wydłużeniu w drodze rozporządzenia.
Opłaty SSE
Końcowo, warto zainteresować się, czy zarząd specjalnej strefy ekonomicznej, na terenie której prowadzona jest działalności nie podjął decyzji o obniżeniu opłat z tytułu zarzadzania i administrowania SSE. Niektóre SSE przyjęły model, w którym na wniosek przedsiębiorcy, który odnotował w określonym okresie spadek obrotów w porównaniu do tożsamych okresów w roku ubiegłym, możliwa jest stosowna obniżka opłat.
Opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska
Pobór opłat za korzystanie ze środowiska nie został ani zaniechany, ani odroczony, a termin ich płatności przypadał na 31 marca 2020 r. Tym samym przedsiębiorcy są zobowiązani do ponoszenia opłat środowiskowych na dotychczasowych zasadach, a ewentualne ulgi w spłacie tych zobowiązań wymagają wszczęcia standardowego postępowania w trybie właściwym dla udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych na podstawie Ordynacji podatkowej.
Większość z powyższych odroczeń i zwolnień, jeżeli powodem jej stosowania jest stan pandemii, a ulga nie dotyczy wszystkich przedsiębiorców, stanowi pomoc publiczną w limicie 800 tys. euro dla przedsiębiorcy (rozumianego szeroko jako grupa).
Rozwiązania, jak widać są różne, niektóre wymagają zaangażowania ze strony zainteresowanych, inne nie. Warto przenalizować swoje położenie i zastanowić się, które rozwiązania mogą mieć w danej sytuacji zastosowanie, w szczególności czy spełnione są warunku zastosowania i nieprzekroczony limit dopuszczalnej pomocy publicznej.