Odliczenie VAT z faktury za success fee
W interpretacji indywidualnej z dnia 11 stycznia 2018 roku (sygn. akt 0112-KDIL1-3.4012.565.2017.1.KB), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, przysługujące podatnikowi prawo do odliczenia VAT z faktury za wynagrodzenie będące tzw. „success fee” – nawet, gdy to wynagrodzenie zostanie udokumentowane oddzielną fakturą. Stanowisko organu interpretacyjnego jest szczególnie ważne dla nabywcy takiej usługi, ponieważ nie podważa jego prawa do odliczenia VAT z tak wystawionej faktury.
W przeciwieństwie do transakcji polegających na dostawie towarów w odniesieniu do świadczenia usług nie ma w przepisach podatkowych jasnych wskazówek, co należałoby rozumieć pod pojęciem wykonania usługi. Zazwyczaj przyjmuje się, że usługa została wykonana w momencie, w którym zrealizowano wszystkie czynności niezbędne do jej wykonania. Tymczasem w przypadku umowy rezultatu, choć świadczący wykonał już wszystkie czynności, usługa może zostać wykonana dopiero w przyszłości, w momencie osiągnięcia założonego celu (np. po zrealizowaniu określonego poziomu sprzedaży). To strony umowy kształtują wzajemne stosunki i dysponują swobodą w określeniu, kiedy usługę uznają za wykonaną.
Co istotne, w przypadku wynagrodzenia rozliczanego w oparciu o formułę określaną jako „success fee” (wynagrodzenie uzależnione od powodzenia pewnej operacji, np. zrealizowania określonego poziomu sprzedaży) za moment wykonania tej usługi należy uznać wystąpienie zdarzenia upoważniającego na naliczenie tego wynagrodzenia. Dopiero wówczas usługa jest wykonana, bo dopiero wówczas istnieją wszystkie elementy pozwalające na rozliczenie tej usługi.
I tak, z wnioskiem o wydanie analizowanej interpretacji indywidualnej wystąpił podatnik z branży spożywczej, który współpracuje z dystrybutorami, dokonującymi dalszej dostawy towarów na rzecz m.in. sieci handlowych. Podpisane pomiędzy stronami umowy przewidują zazwyczaj dodatkowe wynagrodzenie za osiągnięty sukces (tzw. success fee). Jest ono wypłacane tylko wówczas, gdy działanie organizatora sprzedaży okaże się skuteczne i spowoduje osiągnięcie założonych celów, np. określonego poziomu sprzedaży. Niewątpliwe wypłata dystrybutorowi tego wynagrodzenia stanowi dobitne potwierdzenie takiego rozumienia umowy przez strony. Nie dziwi więc uwzględnienie przez organ interpretacyjny stanowiska podatnika, iż jest on uprawniony do odliczenia VAT – skoro wypłacone wynagrodzenie za tzw. success fee ma w istocie związek z prowadzoną przez podatnika działalnością.
Zaprezentowane przez Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stanowisko jest jednak korzystne dla podatników również jeśli chodzi o wymogi dokumentacyjne – bo w istotny sposób upraszcza możliwy sposób fakturowania należnego wynagrodzenia. Mimo, iż wypłata success fee podwyższy wartość świadczonej usługi, podatnik może ją udokumentować wystawioną dodatkową fakturą – a więc bez konieczności wystawiania faktury korygującej.