Od 1 kwietnia niższa stawka VAT dla branży beauty
- Bez kategorii
- 2 minuty
W marcu Ministerstwo Finansów ma zamiar opublikować rozporządzenie, którego celem jest zmniejszenie stawki VAT na wybrane usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 r.: ze stawki 23 proc. do 8 proc.
Nowe przepisy poszerzają obecne zastosowanie obniżonych stawek VAT, które są już stosowane m.in. do usług fryzjerskich. Powyższe poprzez uwzględnienie określonych usług z sektora beauty do katalogu usług kwalifikujących się do niższej stawki podatku VAT.
Branża beauty
Terminem branża beauty określa się wszystkie usługi poprawiające wygląd. Obejmuje to głównie usługi kosmetyczne i fryzjerskie, ale także inne salony piękności, które oferują manicure, pedicure, depilację, regulację brwi, makijaż, zabiegi medycyny estetycznej, kosmetologię oraz usługi SPA.
Obecnie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów dość ogólnie określa zakres usług, które kwalifikują się do niższego VAT-u, mówiąc m.in. o salonach piękności oraz salonach kosmetycznych.
Pełną listę usług, które zostaną objęte obniżoną stawką VAT 8 proc. poznamy po opublikowaniu projektu nowych przepisów dotyczących tej kwestii.
Znaczenie w VAT
Obniżenie stawek VAT na wybrane usługi kosmetyczne ma na celu zmniejszenie obciążeń podatkowych dla przedsiębiorców z tego sektora. Może to wpłynąć na zwiększenie dostępności tych usług dla konsumentów poprzez potencjalne obniżenie cen. Branża beauty, która obejmuje około 30 tysięcy firm, jest istotnym sektorem gospodarki zatrudniającym blisko 100 tys. osób.
Obniżenie stawek VAT może pomóc w zachęceniu przedsiębiorców do dalszego rozwoju swoich firm, tworzenia nowych miejsc pracy oraz zachowania konkurencyjności na rynku.
Powiązane treści
Natalia Cybulska
Konsultant
Tel.: +48 503 972 692