Obowiązki podatkowe w 2025 r. | Wywiad z ekspertem MDDP
Wraz z początkiem nowego roku w życie wejdzie szereg zmian w obszarze podatkowym. Mimo że na pierwszy rzut oka nie wydają się one rewolucyjne, warto przyjrzeć się najważniejszym z nich.
W wywiadzie na antenie biznes24.tv Anna Zielony, starszy menedżer, doradca podatkowy w MDDP, zwraca uwagę na poszczególne obowiązki podatkowe, które zaczną obowiązywać w 2025 r.:
„Dla dużych przedsiębiorców istotne będzie wprowadzenie opodatkowania wyrównawczego. Przepisy te są skutkiem implementacji dyrektywy unijnej dotyczącej minimalnego podatku globalnego. Podatek wyrównawczy jest nowym obciążeniem dla podatników, którzy są częścią dużych grup kapitałowych zarówno polskich, jak i międzynarodowych. Będą oni zobowiązani do zapłaty tego podatku w przypadku, gdy efektywna stawka podatkowa takiego podmiotu będzie niższa niż 15%”.
Dla dużych podmiotów istotną zmianą będzie także obowiązek raportowania JPK_CIT, który dla mniejszych przedsiębiorstw wejdzie w życie dopiero w kolejnych latach. W zakresie PIT od 2025 r. zacznie obowiązywać kasowy PIT, czyli dobrowolne rozwiązanie dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach tego podatku.
„Od 2025 r. podatnicy będą mogli wybrać metodę kasową, czyli rozliczyć podatek dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta. Kasowy PIT jest rozwiązaniem całkowicie dobrowolnym i to przedsiębiorca decyduje, czy chce z tej opcji skorzystać. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę, że wybór tej metody wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak np. stałe monitorowanie płatności oraz wysokości przychodów, czy weryfikacja statusu kontrahenta” – podkreśla nasza ekspertka.
Kolejna korzystna zmiana dla małych przedsiębiorców to możliwość skorzystania z tzw. procedury SME. Jak tłumaczy Anna Zielony, firmy posiadające siedzibę w UE będą mogły skorzystać ze zwolnienia z VAT:
„Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tego rozwiązania w przypadku, gdy nie przekroczą limitów sprzedaży i obrotu obowiązujących w Unii oraz danym kraju. W tym celu konieczne będzie złożenie zgłoszenia rejestracyjnego w państwie siedziby firmy. Natomiast trzeba pamiętać, że uzyskanie takiego zwolnienia będzie się wiązało z obowiązkiem kwartalnego raportowania obrotów we wszystkich państwach europejskich, w których dana firma prowadzi działalność gospodarczą”.
***
#WIĘCEJ o nadchodzących zmianach w podatkach na antenie biznes24.tv >>
https://biznes24.tv/.