Nowości w klauzuli
Wydaje się, że proces opracowywania objaśnień dotyczących klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania nie postępuje i nie można się ich spodziewać wcześniej niż na jesieni. Warto jednak odnotować dwa wydarzenia, które miały miejsce w ostatnich dniach.
Na stronach Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) pojawiła się informacja dotycząca procedury cofnięcia skutków unikania opodatkowania. Dla przypomnienia, taka możliwość została dodana do przepisów Ordynacji Podatkowej od 2019 roku. . Informacja ma charakter ogólny, i jej rolą jest najprawdopodobniej zachęcenie podatników (płatników) do skorzystania z procedury w sytuacjach, w których intencją jest wycofanie się ze skutków podatkowych wybranych transakcji. W niektórych przypadkach zainteresowany podmiot nie może sam cofnąć konsekwencji działań cywilnoprawnych, np. po zbyciu nieruchomości, nie może samodzielnie kalkulować podatków (w tym podatku od nieruchomości) tak, jakby nadal był jej właścicielem. Dlatego też, powinien albo rozpocząć procedurę cofnięcia skutków unikania podwójnego opodatkowania albo czekać na kontrolę. W tym drugim przypadku musi się liczyć, nie tylko z koniecznością zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami, ale również dodatkowej sankcji. Pomiędzy wierszami z informacji KAS można wyczytać, że takie kontrole mogą być coraz bardziej prawdopodobne, ponieważ organy podatkowe dysponują nowymi narzędziami, w tym JPK (jednolity plik kontrolny) czy MDR (obowiązkowe raportowanie schematów podatkowych). KAS podkreśla również, że przed złożeniem wniosku o cofnięcie skutków unikania opodatkowania, zainteresowany podmiot może, z pomocą pracowników KAS, zrobić wstępne rozeznanie pozwalające na ocenę, czy w danej sprawie warto składać wniosek o cofnięcie skutków opodatkowania. Zgodnie z informacją, kontakt z pracownikami KAS nie powinien mieć negatywnych konsekwencji dla podatnika, tj. zgromadzone dane i materiały nie powinny powodować automatycznej kontroli lub postępowania, nawet, jeżeli podatnik nie zdecyduje się składać wniosku.
Drugim wydarzeniem była przegrana podatnika przed Naczelnym Sądem Administracyjnym (wyrok z 8 lipca 2019r. ,(sygn. II FKS 135/19), Przedmiotem rozstrzygnięcia była ocena w świetle przepisów klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania osiągnięcia straty podatkowej poprzedzonego złożonymi operacjami skupu własnych akcji i tzw. odwrotnego połączenia. Sposób działania został uznany przez NSA za sztuczny, a wskazane przez podatnika w tej konkretnej sprawie argumenty ekonomiczne najprawdopodobniej (bo nie znamy jeszcze pełnego uzasadnienie) okazały się nieadekwatne do znacznie przewyższających je korzyści podatkowych.