Nowe zasady dokumentacji transakcji z rajami podatkowymi – czy jesteś przygotowany?
Od początku 2021 r. dokumentację cen transferowych sporządza się nie tylko dla transakcji z podmiotami powiązanymi i rozliczeń realizowanych bezpośrednio z podmiotami z raju podatkowego, ale także dla dużej liczby transakcji realizowanych z podmiotami niepowiązanymi. Podatnicy przygotowując dokumentację za 2021 rok będą musieli uwzględnić również te transakcje. Zmiana ta jest szczególnie istotna dla podmiotów, które dotychczas nie prowadziły rozliczeń z podmiotami powiązanymi i nie miały styczności z przepisami o cenach transferowych.
- NOWE OBOWIĄZKI DOKUMENTACYJNE
Od 1 stycznia 2021 r. przepisy o cenach transferowych, odnoszące się do transakcji rajowych, zostały znacznie rozszerzone.
W przypadku transakcji przeprowadzanych z podmiotami z rajów podatkowych, obowiązkiem dokumentacyjnym objęte są:
- transakcje inne niż transakcje kontrolowane ( inne niż transakcje z podmiotami powiązanymi) realizowane z podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, jeżeli wartość tej transakcji za rok podatkowy, a w przypadku spółek niebędących osobami prawnymi – za rok obrotowy, przekracza 100 000 PLN netto (ok. 25 000 EUR netto),
- transakcje kontrolowane lub transakcje inne niż kontrolowane, jeżeli rzeczywisty właściciel należności[1] (ang. beneficial owner) ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tzw. raju podatkowym, a wartość takiej transakcji w roku obrotowym przekracza 500 000 PLN netto (ok 110 000 EUR netto). Ustawodawca wprowadził domniemanie, że rzeczywisty właściciel ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tzw. raju podatkowym w sytuacji, gdy kontrahent podatnika lub spółki niebędącej osobą prawną dokonuje rozliczeń w roku podatkowym z podmiotem mającym siedzibę lub zarząd w tzw. raju podatkowym.
W związku z tym, od 2021 r. obowiązki dokumentacyjne w zakresie cen transferowych mogą wystąpić nie tylko w przypadku rozliczeń bezpośrednich z podmiotem (powiązanym lub niepowiązanym) mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. Mogą one wystąpić również w przypadku transakcji realizowanej z podmiotem (powiązanym lub niepowiązanym), którego rzeczywisty właściciel jest podmiotem z tzw. raju podatkowego.
Oznacza to w praktyce, że jeżeli rzeczywistym właścicielem kontrahenta (nawet niepowiązanego) jest podmiot z raju podatkowego, to zastosowanie znajdują przepisy dotyczące cen transferowych. A to oznacza konieczność spełnienia określonych obowiązków. Dodatkową trudnością jest to, że to podatnik musi weryfikować swoich kontrahentów pod kątem realizowanych przez nich transakcji
z podmiotami z rajów podatkowych. Jeżeli podatnik nie jest w stanie potwierdzić, czy jego kontrahent nie realizuje transakcji z podmiotami z rajów podatkowych, to zastosowanie znajduje domniemanie, że rzeczywistym beneficjentem tego kontrahenta jest podmiot z raju podatkowego. A to jest równoznaczne z koniecznością wywiązania się z obowiązków podatkowych.
- SZERSZE WYMOGI DOKUMENTACYJNE I RAPORTOWANIE
Podmioty, które zidentyfikowały u siebie obowiązki dokumentacyjne, co do zasady obowiązane są do:
- sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych (tzw. Local File) dla transakcji, w przypadku której wystąpił obowiązek dokumentacyjny. Dokumentacja dotycząca „transakcji rajowej” musi zawierać dodatkowo uzasadnienie gospodarcze, w szczególności opis spodziewanych korzyści ekonomicznych, w tym podatkowych (benefit test),
- złożenia do organu podatkowego podpisanego przez zarząd oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji z podmiotami powiązanymi, jak i transakcji rajowych wraz z oświadczeniem o rynkowości stosowanych cen,
- przekazania informacji o cenach transferowych (tzw. formularz TPR) – informacja ta stanowi podsumowanie ogólnej sytuacji finansowej podatnika oraz realizowanych przez niego transakcji kontrolowanych i rajowych.
Korzystną zmianą dla podatników są proponowane uproszczenia w ramach tzw. Polskiego Ładu, które będą obowiązywały z mocą wsteczną, tj. od 1 stycznia 2021 r. Zmiany te obejmą zniesienie obowiązków sporządzania analiz cen transferowych (analiz wykazujących rynkowość) w przypadku transakcji rajowych realizowanych z podmiotami niepowiązanymi. Przy czym na podatnikach nadal będzie spoczywać obowiązek weryfikacji beneficjentów rzeczywistych oraz obowiązki sprawozdawcze (dokumentacja cen transferowych, TPR).
- DZIAŁANIA PO STRONIE PODATNIKA
Wprowadzone zmiany mogą okazać się bardzo dużym wyzwaniem, zarówno pod względem obowiązku weryfikacji kontrahentów, jak również sporządzenia dokumentacji.
Już teraz należy rozważyć, w jaki sposób, nie zakłócając prowadzenia działalności operacyjnej i relacji biznesowych, dochować należytej staranności w zakresie weryfikacji kontrahentów pod kątem obowiązków dokumentacyjnych w cenach transferowych.
Celem dochowania należytej staranności konieczne jest przygotowanie i zebranie przez podatników oświadczeń dotyczących transakcji realizowanych przez ich kontrahentów z rajami podatkowymi. Dodatkowo, warto zaimplementować dodatkowe rozwiązania w organizacji, tj. zapisy do umów z kontrahentami oraz sporządzić i wdrożyć szczegółową procedurę weryfikacji kontrahentów.
Warto o to zadbać już teraz, ponieważ termin na przygotowanie dokumentacji za 2021 rok obejmującej m.in. transakcje rajowe mija z końcem października 2022 r.
Mimo że terminy te wydają się odległe, biorąc pod uwagę złożoną i wydłużoną procedurę pozyskiwania oświadczeń od kontrahentów warto temat organizacji procesu weryfikacji kontrahentów wdrożyć jeszcze przed zakończeniem roku.
- RAJE PODATKOWE
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (DZ. U. z 2019 r., poz. 600), wymienia wprost 26 krajów (terytoriów), gdzie w systemach podatkowych jest stosowana szkodliwa konkurencja podatkowa. Wśród nich są: Księstwo Andory, Anguilla – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Antigua i Barbuda, Sint-Maarten, Curaçao – kraje wchodzące w skład Królestwa Niderlandów, Królestwo Bahrajnu, Brytyjskie Wyspy Dziewicze – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Wyspy Cooka – Samorządne Terytorium Stowarzyszone z Nową Zelandią, Wspólnota Dominiki, Grenada, Sark – Terytorium Zależne Korony Brytyjskiej, Hongkong – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej, Republika Liberii, Makau – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej, Republika Malediwów, Republika Wysp Marshalla, Republika Mauritiusu, Księstwo Monako, Republika Nauru, Niue – Samorządne Terytorium Stowarzyszone z Nową Zelandią, Republika Panamy, Niezależne Państwo Samoa, Republika Seszeli, Saint Lucia, Królestwo Tonga, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych – Terytorium Nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych, Republika Vanuatu.
Dodatkowo, lista tzw. rajów podatkowych została uzupełniona zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Finansów z dnia 7 lipca 2020 r. (M.P. z 2020 r., poz. 614), zawierającym listę krajów i terytoriów wskazanych w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej. Obejmuje ona Republikę Fidżi, Guam, Kajmany, Republikę Palau, Sułtanat Omanu, Republikę Trynidadu i Tobago, Samoa Amerykańskie.
Co ciekawe, zaraportowane transakcje z rajami podatkowymi za 2019 r. wyniosły łącznie
140 218,02 mln PLN. Większość z nich to transakcje z podmiotami z Panamy i Hongkongu, obejmujące 86,27% transakcji rajowych ogółem.
*****
W przypadku zainteresowania powyższymi informacjami i ich wpływem na Państwa działalność, prosimy o kontakt z:
Magdalena Marciniak Magdalena.Marciniak@mddp.pl tel. +48 22 322 68 88
Magdalena Dymkowska Magdalena.Dymkowska@mddp.pl tel. +48 22 322 68 88
lub Państwa doradcą ze strony MDDP.
[1] Zgodnie z definicją rzeczywistego właściciela wskazaną w art. 4a pkt 29) Ustawy o CIT (dalej: „rzeczywisty właściciel”).