Nowe formularze dla płatników podatku u źródła już od 1 stycznia 2025 r.
- Trochę o CIT
- 3 minuty
W 2025 r. płatników podatku u źródła czekają pewne zmiany – pośród nich znajdziemy nowe wzory formularzy IFT-2R i CIT-10Z dotyczących dochodów zagranicznych podatników uzyskanych od 1 stycznia 2024 roku. Porównanie nowej struktury formularzy z dotychczasową z pewnością ułatwi płatnikom ich wypełnienie – zwłaszcza, że wielu z nich będzie musiało zrobić to już niebawem.
Przypomnijmy, że CIT-10Z to zbiorcza deklaracja o pobranym podatku u źródła, składana do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym. Z kolei IFT-2R i IFT-2 to informacje składane do urzędu skarbowego i podatników podatku u źródła w terminie do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego płatnika. Dla podmiotów, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, terminy te mijają odpowiednio z końcem stycznia i końcem marca.
Nowy formularz IFT-2R
IFT-2R (11) będzie miał 9 stron, co sprawia, że jest ponad dwa razy dłuższy od formularza z poprzednich lat. Z czego to wynika? Największa różnica polega na dodaniu sekcji uzupełniającej sekcję „D”, tj. informacji dotyczących rodzajów przychodów (dochodów) i wysokości pobranego zryczałtowanego podatku.
Do tej pory podatnicy wypełniali tabelę w sekcji „D” poszczególnymi wartościami odpowiadającymi wysokościom dochodów zwolnionych i dochodów podlegających opodatkowaniu oraz zawierali informację o kwocie pobranego podatku wraz z jego stawką.
Nowy formularz również zawiera powyższą tabelę, jednak jej zawartość będzie należało doprecyzować w dalszej części, gdzie wyszczególniono osobne sekcje dla każdego z rodzaju przychodów (dochodów). Z tabeli „początkowej”, czyli sekcji „D”, zniknie także informacja o stawce procentowej podatku, którą płatnik określi w części uzupełniającej.
Przykładowe wypełnienie formularza
Dla przykładu: Płatnik wykazuje dochód odsetkowy podatnika w wysokości 100, który nie korzysta ze zwolnienia, a na podstawie odpowiedniej UPO stawka podatku wynosi 5%. W dotychczasowej deklaracji podatnik w sekcji D (dokładnie w punkcie D.4) wykazywałby kolejno wartości: 0 (kwota zwolniona), 100 (kwota opodatkowana), 5 (stawka % podatku), 5 (kwota pobranego podatku).
W nowym formularzu płatnik w sekcji D dotyczącej odsetek wypłaconych w kwocie wynikającej z UPO wykaże przykładowe wartości: 0 (kwota zwolniona), 100 (kwota opodatkowana) oraz 5 (kwota pobranego podatku). Dopiero w części uzupełniającej (w tym przypadku „H”) płatnik uzupełni dane dotyczące stawki procentowej podatku.
Nowy formularz nakłada obowiązek wykazania kwoty podatku pobranego w związku z mechanizmem pay&refund (na podstawie art. 26 ust. 2e ustawy o CIT).
Płatnik będzie musiał także zaznaczyć, czy podatnik jest podmiotem z nim powiązanym.
Nowy formularz CIT 10Z
Nowy formularz CIT 10Z, w przeciwieństwie do IFT-2R, nie zmienił się w tak dużym stopniu. Najważniejsza modyfikacja to obowiązek wykazania kwoty podatku pobranego w przypadku stosowania mechanizmu pay&refund oraz wskazania liczby podatników, dla których ten mechanizm został zastosowany.
Podczas wypełniania formularza online, nowy CIT-10Z automatycznie wybiera „Lubelski Urząd Skarbowy w Lublinie” jako właściwy urząd skarbowy (Płatnicy wypełniający dawny formularz musieli ten urząd wybierać ręcznie).
Aby uniknąć błędów w procesie przygotowywania i wysyłania formularzy warto zapoznać się z nowymi wzorami z wyprzedzeniem.
Jeśli potrzebują Państwo pomocy w wypełnieniu formularzy IFT-2R lub CIT-10Z albo mają pytania dotyczące nowych wzorów, zapraszamy do kontaktu.
Powiązane treści
Faktyczny odbiorca czy rzeczywisty beneficjent? Fiskus przegrywa w sprawie look through approach
Interpretacje ogólne w sprawach podatku u źródła – przełom czy kontynuacja dotychczasowej praktyki? – część I – dywidendy
Interpretacje ogólne w sprawach podatku u źródła – przełom czy kontynuacja dotychczasowej praktyki? – część II – odsetki
Odejście od koncepcji look through w podatku u źródła przez polskie organy podatkowe
![Konrad-Medolinski_kwadrat Konrad-Medolinski_kwadrat](https://www.mddp.pl/wp-content/uploads/elementor/thumbs/Konrad-Medolinski_kwadrat-qvasrh1idfymlqll49aigppl82j9pccnaptekwi9ww.jpg)
Starszy menedżer | Doradca podatkowy
Tel.: +48 504 666 447
![cv (1) cv (1)](https://www.mddp.pl/wp-content/uploads/elementor/thumbs/cv-1-r03f59cqvsquqs16di2qwb5t6e1i24geyy9qd7wypc.jpg)
Karolina Wereszczyńska
Asystentka
Tel.: +48 518 402 519