Niepokojący projekt zmian podatku od nieruchomości – o co pytają na szkoleniach?
17 czerwca 2024 r. został opublikowany długo oczekiwany projekt zmian w podatku od nieruchomości, dotyczący definicji budowli i budynku.
Zmiany mają wejść w życie od 2025 r. i są konsekwencją orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, zwłaszcza w kontekście nieakceptowalnego odwoływania się w zakresie definicji z Prawa budowlanego. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, Ministerstwo Finansów zaproponowało regulacje, które nie utrzymują obecnego stanu prawnego. Proponowane zmiany są istotne i mogą prowadzić do zwiększenia zakresu opodatkowania budowli dla przedsiębiorstw.
- Jak w projekcie zmian przepisów traktowane będą trafostacje? Czy trzeba będzie opodatkować je podatkiem od nieruchomości od 2025 roku?
- Czy można podać jakiś przykład do pojęcia „części budowlane urządzeń niestanowiących części budowli, o których mowa w lit. a,”” wymienionych w projekcie definicji budowli?
- Jaki budynek może być częścią budowli „przejście dla pieszych: nadziemne i podziemne oraz ciąg pieszy”? Chodzi mi o zapis w definicji budynku dotyczący nowego załącznika nr 4 do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
- Czy po zmianie przepisów trzeba na nowo dokonać oceny wszystkich obiektów i dokonać klasyfikacji czy to będzie dotyczyć tylko nowych inwestycji?
- Czy objecie zakresem opodatkowania nowych przedmiotów dotychczas nieopodatkowanych może tworzyć ryzyko za lata przeszłe, szczególnie z uwagi na niejednolite w wielu kwestiach orzecznictwo?
- Jak będzie wyglądać kwestia opodatkowania placu tymczasowego dla potrzeb budowy, który może istnieć przez czas realizacji inwestycji, a po jej zakończeniu zostaje usunięty?
- Czy mogłabym prosić o potwierdzenie, że pojęcie tymczasowego obiektu budowlanego znika?
- Czy prawdą jest, że projekt przewiduje opodatkowanie farm fotowoltaicznych od wszystkich komponentów, w tym paneli PV?
- Jak będzie wyglądać opodatkowanie konstrukcji fotowoltaicznych na dachach budynków?
- A farmy wiatrowe na morzu? Czy są w tym zakresie zmiany w podatku od nieruchomości?”
- Jak będzie wyglądała definicja komór fermentacyjnych (bioreaktorów) biogazowni jako źródła OZE, która do tej pory była traktowana jako budowla z racji braku dachu, gdzie przykrycie fermentatorów było traktowane jako urządzenie?
- Zmiany mają dotyczyć podatku od nieruchomości, a nie podatku dochodowego. Jakie znaczenie może mieć ewidencja środków trwałych dla opodatkowania podatkiem od nieruchomości? Jakie znaczenie będą mieć definicje budynku i budowli z KŚT?
- Nieczynna linia kolejowa – co w takim przypadku z np. nastawnią – budynek czy budowla? Co gdy nastawnia znajduje się w budynku dworca?”
- Kto będzie podatnikiem dla obiektów typu namioty, elektrownie fotowoltaiczne w sytuacji gdy są instalowane na gruncie dzierżawionym?
Na powyższe pytania odpowiadają eksperci MDDP specjalizujący się w podatku od nieruchomości – Rafał Kran i Łukasz Szatkowski.
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >>
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/59580,8-lipca-2024/77869,Podatki-i-Ksiegowosc/915226,Niepokojacy-projekt-zmian-w-podatku-od-nieruchomosci.html.