Nadzwyczajne okoliczności epidemiczne jako element uzasadnienia biznesowego połączenia
W informacji o wydaniu opinii zabezpieczającej z dnia 30.04.2020 r. sygn. DKP2.8011.20.2019 Szef KAS potwierdził, że planowane transgraniczne połączenie spółek nie spełnia przesłanek do zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w myśl art. 119a § 1 Ordynacji podatkowej.
Planowana transakcja ma polegać na przejęciu przez spółkę polską jej spółki zależnej, mającej siedzibę w innym kraju na terenie Unii Europejskiej. Przy czym, istotną okolicznością jest fakt, że majątek spółki zagranicznej był pierwotnie wytworzony przez spółkę polską, w związku z czym połączenie transgraniczne doprowadzi do powrotu przedmiotowego majątku do wnioskodawcy.
Oprócz powszechnie powoływanych przez podatników celów ekonomicznych przy tego typu transakcjach (uproszczenie struktury grupy, oszczędność kosztów), jako dodatkowy argument przemawiający za istnieniem uzasadnienia biznesowego dla połączenia transgranicznego wnioskodawca wskazał również na:
- zapewnienie spółce przejmującej możliwości korzystania ze składników majątku, których właścicielem jest obecnie spółka przejmowana, do zabezpieczenia kredytów koniecznych do sfinansowania planowanych wydatków inwestycyjnych, których realizacja jest z kolei warunkiem dalszego jej rozwoju,
- sprostanie wyzwaniom związanym z przewidywanymi skutkami epidemii COVID-19.
- „Wtórna alokacja majątku spółki osobowej do pierwotnego właściciela (…) potwierdza więc tylko, że wyzbycie się tego majątku do innego podmiotu grupy kapitałowej nie było działaniem racjonalnym.”
- „Ponadto, przedstawiony sposób działania wypełnia przesłanki sztuczności, o której mowa w art. 119c § 2 pkt 3 Ordynacji podatkowej, ponieważ w wyniku realizacji planowanej czynności zostanie osiągnięty stan zbliżony do stanu istniejącego przed jej dokonaniem.”
- „Już samo uproszczenie struktury grupy a więc odejście od wcześniejszego modelu zarządzania wyodrębnionym majątkiem przez osobną wyspecjalizowaną, dedykowaną do tego celu spółkę osobową jest działaniem zmierzającym do przywrócenia historycznego stanu sprzed pierwotnej restrukturyzacji grupy kapitałowej, a dokonanej kilka lat wcześniej, przed obecnie planowaną restrukturyzacją.”