Kto powinien składać CIT-N2/PIT-N2 przy raportowaniu spółek nieruchomościowych?
- Trochę o CIT
- 3 minuty
Termin na wypełnienie obowiązków informacyjnych związanych ze spółkami nieruchomościowymi, których rok podatkowy jest równy kalendarzowemu, upływa 2 kwietnia 2024 r. (dot. raportowania za 2023 rok).
W dalszym ciągu wątpliwości budzi kwestia ustalenia zakresu podmiotów zobowiązanych do złożenia informacji CIT-N2/PIT-N2 (informacja składana przez podmioty posiadające prawa do spółki nieruchomościowej), jeżeli udziały w polskiej spółce nieruchomościowej posiadane są pośrednio, np. podmiot będący polskim rezydentem podatkowym posiada pośrednio udziały w polskiej spółce nieruchomościowej.
Czego dotyczą wątpliwości przy raportowaniu spółek nieruchomościowych
Zgodnie z przepisami, obowiązkowi złożenia informacji CIT-N2/PIT-N2 podlegają podatnicy posiadający, bezpośrednio lub pośrednio, w spółce nieruchomościowej co najmniej 5% udziałów lub praw o podobnym charakterze. Wątpliwości dotyczą przede wszystkim zakresu pojęciowego „podatnika”.
Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów, za podmioty zobowiązane do raportowania powinni zostać uznani podatnicy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Ustawa o CIT), tj. polskie spółki podlegające Ustawie o CIT, jak również podmioty, które podlegają w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu np. z tytułu podatku u źródła płaconego w Polsce bądź rozliczenia PCC z tytułu zakupu udziałów w polskiej spółce.
Kto podlega obowiązkowi w zakresie raportowania spółek nieruchomościowych?
Zaraz po wprowadzeniu przepisów pojawiła się zatem wątpliwość, czy wszyscy zagraniczni pośredni wspólnicy polskiej spółki nieruchomościowej, którzy w ciągu ostatnich kilku lat byli podatnikami w Polsce (np. z tytułu podatku u źródła) powinni raportować.
Do omawianego problemu odniósł się Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 28 lutego 2023 r., nr DD5.8203.7.2022, w której wskazał, że przez podatnika posiadającego bezpośrednio lub pośrednio prawa do spółki nieruchomościowej należy rozumieć:
- wspólnika spółki nieruchomościowej, będącego podmiotem wymienionym w art. 1 ustawy o CIT;
- podmiot wymieniony w art. 1 ustawy o CIT, który posiada prawa do spółki nieruchomościowej w sposób pośredni – w przypadku, gdy takie posiadanie praw jest realizowane poprzez wspólnika lub kolejne podmioty, tj. tzw. podmioty transparentne podatkowo;
- wspólnika spółki nieruchomościowej, będącego osobą fizyczną lub przedsiębiorstwem w spadku;
- osobę fizyczną lub przedsiębiorstwo w spadku, którzy posiadają prawa do spółki nieruchomościowej w sposób pośredni – w przypadku, gdy takie posiadanie praw realizowane jest poprzez wspólnika lub kolejne podmioty, tj. tzw. podmioty transparentne podatkowo.
Przy czym warto podkreślić, że interpretacja ogólna zwraca uwagę na konieczność uzupełnienia wykładni językowej wykładnią celowościową przy interpretacji przepisów dotyczących raportowania. Celem wprowadzenia tych przepisów było „pozyskanie przez administrację skarbową informacji o podmiotach, które mogą być zobowiązane do zapłaty podatku w Polsce w przypadku zbycia udziałów (akcji) w spółce nieruchomościowej”.
Z powyższego można zatem wnioskować, że raportować powinien bezpośredni wspólnik (jeśli jest podmiotem nietransparentnym podatkowo, dotyczy zarówno polskich podmiotów jak i zagranicznych) albo pośredni wspólnik (jeśli posiada udziały w spółce nieruchomościowej poprzez podmiot transparentny, dotyczy zarówno polskich podmiotów jak i zagranicznych).
Czy udziałowiec pośredni raportuje?
Tutaj pojawia się pytanie czy jeśli polska spółka nieruchomościowa została zaraportowana przez polskiego bezpośredniego wspólnika, to czy kolejny polski udziałowiec, który posiada udziały pośrednio, również powinien zaraportować tę spółkę nieruchomościową, gdyż zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów jest „podatnikiem” w Polsce, a do raportowania zobowiązani są „podatnicy”.
Organy podatkowe prezentują najczęściej podejście ostrożnościowe stojąc na stanowisku, że spółka będąca polskim rezydentem podatkowym, posiadająca pośrednio udziały w polskiej spółce nieruchomościowej, jest zobowiązana do złożenia informacji CIT-N2 (pomimo, że raportuje również wspólnik bezpośredni). Stanowisko to może budzić wątpliwości w kontekście wyżej wymienionej interpretacji ogólnej, w której wskazano, że podatnikiem obowiązanym do raportowania, w przypadku posiadania pośredniego, jest podmiot, który realizuje posiadanie pośrednie z wykorzystaniem podmiotu transparentnego.
Podsumowując powyższe, nadal sporo zagadnień w zakresie raportowania budzi wątpliwości i podatnicy muszą decydować jakie podejście przyjąć.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pełną ofertą naszego wsparcia w zakresie raportowania spółek nieruchomościowych>> link
Manager | Doradca podatkowy
Tel.: +48 503 972 061
Konsultant
Tel.: +48 694 079 091