Na jakie zmiany legislacyjne należy zwrócić uwagę po wrześniu 2023 roku?
- Bez kategorii
- 3 minuty
Choć z obowiązkowym Krajowym Systemem e-Faktur przyjdzie zmierzyć się podatnikom 1 lipca 2024 r., już 1 września br. weszła w życie część przepisów wynikających z nowelizacji ustawy o VAT z 16 czerwca 2023 r. Mowa o przepisach doprecyzowujących zasady wystawiania faktur zaliczkowych i korygujących.
Zgodnie z dodanym ustępem 1a i 1b artykułu 106b ustawy o VAT podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury zaliczkowej, jeżeli całość lub część zapłaty otrzymał w tym samym miesiącu, w którym dokonał czynności, na poczet których otrzymał całość lub część tej zapłaty. Przepis ten nie będzie miał jednak zastosowania w przypadkach, dla których w ustawie określone są szczególne terminy wystawienia faktury. Ponadto od 1 września 2023 r., jeśli podatnik zdecyduje się wystawić tylko jedną fakturę końcową (bez wystawiania uprzednio faktury zaliczkowej), to faktura powinna zawierać również datę otrzymania zapłaty, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.
Faktura końcowa, w przypadku wystawienia faktury zaliczkowej, poza wszystkimi niezbędnymi informacjami podanymi dotychczas w ustawie, będzie musiała zawierać numer identyfikujący fakturę zaliczkową w KSeF, a w przypadku faktur innych niż faktury ustrukturyzowane – numery poprzednich faktur.
Od 1 września br. obowiązuje również zapis poszerzający katalog obowiązkowych elementów, które powinny znaleźć się na fakturze korygującej. Faktura korygująca będzie musiała zawierać numer identyfikacyjny w KSeF faktury pierwotnej, z wyjątkiem faktur korygujących wystawianych do faktur, dla których nie został nadany numer identyfikujący w KSeF.
***
4 września 2023 r. opublikowano także projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przypadków odpowiednio udokumentowanych dostaw towarów lub świadczenia usług, w których podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych od 1 lipca 2024 r. Zgodnie z projektem podatnicy nie będą mieli obowiązku wystawiania w KSeF faktur dokumentujących świadczenie usług przejazdu autostradą płatną, udokumentowanych fakturami w formie biletu jednorazowego, wystawionymi przez podatników VAT uprawnionych do świadczenia tych usług.
Kolejnymi wyłączeniami są usługi przewozu osób na dowolną odległość: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, udokumentowane fakturami w formie biletu jednorazowego, wystawionymi przez podatników VAT uprawnionych do świadczenia tych usług, jak również usługi w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, co do których wystawiane są faktury miesięczne opisane w rozporządzeniu.
Znaczenie w VAT
Powyższe zmiany w zakresie faktur zaliczkowych mają na celu uproszczenie rozliczeń i doprecyzowanie zasad wynikających z praktyki organów podatkowych, które już wcześniej przyznawały rację podatnikom zadającym pytanie odnośnie do konieczności wystawiania dwóch faktur, jeśli otrzymują zaliczkę w tym samym miesiącu, w którym dokonali dostawy. Ograniczenie do jednej faktury końcowej z pewnością uprości fakturowanie w przypadku otrzymywania zaliczek na poczet dostaw, a także zmniejszy liczbę dokumentów będących w obiegu w firmie.
Termin wdrożenia obowiązkowego korzystania z KSeF zbliża się dużymi krokami. Podatnicy z niecierpliwością czekają na rozwianie wciąż istniejących wątpliwości związanych z funkcjonowaniem systemu. Opublikowany projekt rozporządzenia przewiduje wyłączenie z korzystania z KSeF dla niektórych usług transportowych, które ze względu na swoją specyfikę nie mogą zostać objęte obowiązkiem wystawiania faktur ustrukturyzowanych, oraz już teraz wymagają określonej dokumentacji.
Powiązane treści
Katarzyna Stępniak
Konsultant
Tel.: +48 503 972 332