Można pytać o schematy podatkowe - MDRy
Wprowadzone z początkiem 2019 roku przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych nastręczają wiele problemów interpretacyjnych. O skomplikowaniu zastosowania tych przepisów w praktyce może choćby świadczyć fakt, że do kilku stron przepisów ordynacji podatkowej wydano ponad 100 stron Objaśnień. Niestety, mimo tychże Objaśnień wiele kwestii pozostało nadal niejasnych. Wątpliwości nasuwają się często przy próbie praktycznego zastosowania tych regulacji.
Do tej pory próby uzyskania interpretacji indywidualnych w zakresie przepisów dotyczących raportowania schematów podatkowych kończyły się fiaskiem. Dyrektor KIS odmawiał wydania interpretacji wskazując, że przepisy MDR nie mają charakteru normy materialnoprawnej, co uniemożliwia wydanie w ich zakresie interpretacji indywidulanych.
Co gorsza, takie niekorzystne stanowisko aprobowały też niektóre sądy administracyjne np. WSA w Poznaniu w wyroku z 5 grudnia 2019 r. (sygn. akt I SA/Po 825/19) oraz WSA w Opolu w wyroku z 12 lutego 2020 r. (sygn. akt I SA/Op 528/19).
Nowe podejście
Na szczęście pojawiły się trzy nowe wyroki WSA, które przeczą tezie o niemożności wydawania interpretacji indywidualnych w zakresie przepisów MDR.
Jedną ze spraw, która trafiła na wokandę WSA w Gorzowie Wielkopolskim, była skarga na odmowę wydania interpretacji indywidualnej dotyczącej zastosowania przepisów dotyczących raportowania schematów podatkowych. Dyrektor KIS odmówił wydania interpretacji wskazując, że przepisy odnoszące się do interpretacji podatkowych, jako że dają podatnikom określoną w tych regulacjach ochronę, mogą w związku z tym znajdować zastosowanie wyłącznie do przepisów prawa materialnego. Skoro zatem przepisy MDR nie są przepisami materialnym w tym sensie, że nie wpływają na powstanie lub zmianę obowiązku podatkowego, to w takim przypadku Dyrektor KIS nie jest uprawniony do wydania w tej sprawie interpretacji podatkowej.
Na postanowienie w sprawie odmowy wydania interpretacji indywidualnej podatnik wniósł skargę do WSA.
W wydanym 8 kwietnia 2020 roku wyroku (sygn. akt I SA/Go 61/20 – nieprawomocny) WSA w Gorzowie Wielkopolskim podzielił stanowisko, że interpretacji podlegać mogą wyłącznie przepisy prawa materialnego. Co istotne jednak, zdaniem Sądu przepisy dotyczące MDR nie są normami proceduralnymi.
Taka teza wynika z następujących argumentów:
- Normy dotyczące MDR umieszczone zostały w tej części Ordynacji podatkowej, która dotyczy przepisów regulujących zobowiązania podatkowe, a więc w części zawierającej normy materialnoprawne, a nie w części regulującej postępowanie podatkowe.
- Przepisy MDR określają autonomiczne instytucje prawne o specyficznych cechach, których wystąpienie aktualizuje określone obowiązki po stronie podmiotów. Zatem treść tych regulacji wyznacza określone obowiązki podatkowe. Obowiązki te aktualizują się z mocy ustawy i nie zależą od jakiegokolwiek żądania organu podatkowego. Nie są to też czynności podejmowane w ramach jakiegokolwiek postępowania podatkowego.
- Niewywiązanie się z tych obowiązków objęte jest sankcją karną na podstawie przepisów ustawy kodeks karny skarbowy.
Skład orzekający podkreślił, że przedmiotem interpretacji indywidualnej mogą być przepisy podatkowe dotyczące rozmaitych obowiązków podatników, a nie tylko dotyczące treści obowiązku podatkowego.
Podobne dwa orzeczenia potwierdzające możliwość występowania o interpretacje podatkowe w zakresie regulacji dotyczących schematów podatkowych zostały wydane przez WSA w Warszawie. Mowa tu o orzeczeniach z 11 marca 2020 r. (sygn. akt III SA/Wa 2423/19) oraz z 23 kwietnia 2020 r (sygn. akt III SA/Wa 2395/19). Na ten moment nie zostały jeszcze opublikowane uzasadnienia tych orzeczeń.
Należy mieć nadzieję, że przywołane korzystne orzeczenia nie pozostaną samotnym głosem, a podatnicy zamiast nadmiarowo zgłaszać dużą część swoich transakcji jako schematy podatkowe, będą mieli szansę dowiedzieć się jak powinny być rozumiane i stosowane skomplikowane regulacje.