Ministerstwo Finansów zaskakuje po raz kolejny!
Ministerstwo Finansów kontynuuje niechlubną tradycję zaskakiwania podatników fundamentalnymi zmianami – na 1 dzień roboczy przed terminem ich wejścia w życie. Dla przypomnienia, w Sylwestra 2018 roku, wydano rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 26 ust. 2e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na podstawie rozporządzenia, odroczono obowiązywanie części nowych przepisów o podatku u źródła (zasadniczo odnośnie płatności przekraczających 2.000.000 zł) do 1 lipca 2019 roku.
W piątek wieczorem (28 czerwca 2019 roku) Ministerstwo Finansów opublikowało rozporządzenie zmieniające powyższe rozporządzenie – data obowiązywania nowych przepisów o podatku u źródła została przesunięta na 2020 rok. Oznacza to, że do 31 grudnia 2019 roku podatnicy i płatnicy będą stosowali dotychczasowe zasady. Trzeba podkreślić, że odroczenie terminu obowiązywania tych przepisów nie odnosi się do nowej, rozszerzonej definicji rzeczywistego właściciela (w tym wymogu prowadzenia przez taki podmiot rzeczywistej działalności gospodarczej) oraz obowiązku dochowania należytej staranności przez płatnika. Te przepisy obowiązują – w niezmienionej formie – od 1 stycznia 2019 roku.
Co ciekawe – Ministerstwo Finansów nie wydało analogicznego rozporządzenia dotyczącego podatku u źródła na gruncie PIT. Przeoczenie, które w najbliższym czasie zostanie „uzupełnione” czy może celowe działanie Ministerstwa Finansów? Odpowiedź na to pytanie, mamy nadzieję, uzyskamy już wkrótce.
Z jednej strony podatnicy i płatnicy dostali więcej czasu na przygotowanie się do stosowania nowych regulacji; kolejne miesiące umożliwią finalizację procedur należytej staranności, czy badania rzeczywistej działalności podmiotów, do których polskie firmy wypłacają np. odsetki. Z drugiej jednak strony, termin wydania nowego rozporządzenia oraz brzmienie projektu objaśnień do przepisów o podatku u źródła (co najmniej mglistych – o czym również pisaliśmy na naszym blogu) potwierdzają, że mamy do czynienia z bardzo trudnymi w praktycznym stosowaniu przepisami. Oby kolejne pół roku umożliwiło wszystkim zainteresowanym (w tym Ministerstwu Finansów) opanowanie zamieszania związanego z nowymi przepisami o podatku u źródła.