Minimalny podatek a ceny transferowe – identyfikacja powiązań ma znaczenie
Poprawne rozpoznanie powiązań między podmiotami jest kluczowym elementem zarówno w kalkulacji podatku minimalnego, jak i w ocenie możliwości skorzystania ze zwolnienia. Zważywszy na to firmy powinny przeanalizować swoją strukturę własnościową i funkcjonalną.
Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2024 r. w Polsce obowiązują przepisy o minimalnym podatku dochodowym od osób prawnych, uregulowane w art. 24ca ustawy o CIT. Oznacza to, że pierwszy okres, za który zostanie naliczony podatek minimalny, to rok 2024, a podatek zostanie zapłacony w 2025 r.
Lokalny podatek minimalny będzie obejmować podmioty mające polską rezydencję podatkową i krajowe podatkowe grupy kapitałowe, które w roku podatkowym:
- poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych lub
- osiągnęły niższy niż 2-proc. udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych w przychodach innych niż z zysków kapitałowych.
Wprowadzenie krajowego podatku minimalnego stanowi kolejny krok w polskim systemie podatkowym, a to oznacza nowe wyzwania dla podatników. Z założenia podatek ten będzie dotyczył podmiotów znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej lub działających w branżach o niskich marżach.
Ustawodawca zaproponował wiele wyłączeń, np. dla podmiotów rozpoczynających działalność lub osiągających istotny spadek przychodów. Warto więc, aby firmy odpowiednio wcześniej zweryfikowały, czy dotyczy ich lokalny podatek minimalny. Mimo uwzględnienia wyłączeń, przepisy dotyczące podatku minimalnego mogą dotknąć podmioty powiązane, które realizują transakcje zgodnie z zasadą ceny rynkowej. Wprowadzenie podatku minimalnego dla poziomu rentowności poniżej 2 proc. nie oznacza, że tylko rentowność powyżej 2 proc. jest na poziomie rynkowym. Osiągane rynkowe wskaźniki przez dany podmiot zależą od wielu czynników, m.in. takich jak:
- branża,
- profil funkcjonalny podmiotu oraz
- wyniki analizy cen transferowych przedstawiające, jakie wskaźniki osiągają podmioty niezależne.
Istnieją zatem sytuacje, w których osiągnięcie rentowności poniżej 2 proc., a nawet realizacja strat, mogą być uzasadnione rynkowo. W takim przypadku podmiot również zapłaci podatek minimalny.
***
#WIĘCEJ w artykule Marty Klepacz z zespołu cen transferowych MDDP w dzienniku Rzeczpospolita >>
https://pro.rp.pl/podatki-ksiegowosc-i-rachunkowosc/art41048141-minimalny-podatek-a-ceny-transferowe-identyfikacja-powiazan-ma-znaczenie.