MF: Wystawienie faktury przed wewnątrzwspólnotową dostawą towarów nie powoduje powstania obowiązku podatkowego
Treść art. 20 ust. 1 ustawy o VAT – na pierwszy rzut oka – może wydawać się jednoznaczna. Zgodnie bowiem z tym przepisem, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy. Chociaż prawodawca nie wskazuje wyjątków od tej zasady, to okazuje się, że w przypadku wystawienia faktury przed WDT sprawa wcale nie jest tak oczywista.
Anna Matysiak, menedżer, doradca podatkowy, zauważa:
Pod pewnym względem ścisła interpretacja art. 20 ust. 1 ustawy o VAT mogłaby zniekształcić sens opodatkowania transakcji WDT i prowadzić do wykładni ad absurdum. Zgodnie bowiem z generalną zasadą wprowadzoną w art. 13 ust. 1 ustawy o VAT, aby doszło do WDT, muszą być spełnione następujące przesłanki:
- podmiot z innego państwa członkowskiego musi nabyć prawo do rozporządzania towarami jak właściciel – na rzecz tego podmiotu musi być dokonana dostawa,
- w wyniku tej dostawy towary są transportowane z Polski do innego państwa członkowskiego.
Nasza ekspertka dodaje, że:
Obowiązek zaraportowania WDT nie powstanie więc, gdy nie dojdzie do wywozu towarów z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego UE w wykonaniu dostawy.
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >