Mały ZUS Plus dla przedsiębiorców
Od 1 lutego 2020 r. zaczną obowiązywać przepisy modyfikujące tzw. „Mały ZUS”, stosowany od 2019 r. Poszerzony zostanie krąg przedsiębiorców uprawnionych do opłacania ulgowych składek na ubezpieczenia społeczne oraz zmienią zasady ustalania podstawy naliczenia tych składek (tzw. „Mały ZUS Plus”).
Dla kogo jest Mały ZUS Plus?
Z nowych przepisów będą mogły skorzystać osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą jeżeli:
- ich roczne przychody uzyskane w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczyły 120 tysięcy złotych, oraz
- w poprzednim roku kalendarzowym prowadziły działalność gospodarcza przez co najmniej 60 dni kalendarzowych.
Obniżone składki będzie można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia działalności. Do okresu 36 miesięcy wlicza się również okres korzystania z Małego ZUS.
Kto nie będzie uprawniony do Małego ZUS Plus?
Nowe przepisy nie obejmą wszystkich przedsiębiorców.
Uprawnienie do skorzystania z Małego ZUS Plus, tak jak ma to miejsce również w przypadku dotychczasowego Małego ZUS, nie obejmie m.in. przedsiębiorców, którzy:
- wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej,
- rozliczają się na karcie podatkowej i jednocześnie korzystają ze zwolnienia z VAT,
- w poprzednim lub bieżącym roku kalendarzowym podlegały/podlegają ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o.).
Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne
Składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców, korzystających z Małego ZUS Plus, będą opłacane od połowy przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego w poprzednim roku z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy. Dochód zostanie ustalony wg następującego wzoru:
roczny dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym*
——————————————————————————————————————————— x 30
liczba dni kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym
* jeżeli składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy oraz osób z nim współpracujących zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, roczny dochód z działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym, powiększa się o kwoty tych składek zaliczone do kosztów uzyskania przychodu
Tak ustalona podstawa wymiaru składek:
- nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego na dany rok kalendarzowy,
- nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku.
Mały ZUS Plus nie dotyczy składek na ubezpieczenia zdrowotne, które należy opłacać wg dotychczasowych, standardowych zasad przewidzianych dla przedsiębiorców.
Mały ZUS Plus a dotychczasowy Mały ZUS – podstawowe zasady i różnice
Poniżej prezentujemy podstawowe różnice pomiędzy Małym ZUS a Małym ZUS Plus.
obecny Mały ZUS do 31 stycznia 2020 r. |
Mały ZUS Plus po nowelizacji od 1 lutego 2020 r. |
Warunki:
|
Warunki:
|
Składka obliczana od przychodu uzyskanego w poprzednim roku. | Składka obliczana od dochodu uzyskanego w poprzednim roku. |
Zgłoszenie do ZUS do 8 stycznia 2020 r. | Zgłoszenie do ZUS do 29 lutego 2020 r. (co do zasady). |
W przypadku zainteresowania powyższymi informacjami i ich wpływem na Państwa działalność, prosimy o kontakt z naszymi ekspertami, lub Państwa doradcą ze strony MDDP.