Likwidacja oznaczenia MPP i inne zmiany w JPK
W ubiegłym tygodniu na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano zmienioną wersję projektu zmiany rozporządzenia dotyczącego JPK_V7M i JPK_V7K (rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług). O pierwszej wersji projektu pisaliśmy na blogu (link). W nowym projekcie uwzględniono uwagi zebrane w toku konsultacji publicznych, a także zawarto elementy związane z planowaną implementacją pakietu e-commerce.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż aktualna wersja projektu zakłada całkowite wyeliminowanie obowiązku oznaczania w plikach JPK faktur podlegających mechanizmowi podzielonej płatności (MPP). Taki ruch stanowi zwrot o 180 stopni w stosunku do pierwotnej wersji projektowanych zmian, która zakładała stosowanie oznaczenia MPP także w przypadku jego dobrowolnego zastosowania. Rozwiązanie to spotkało się ze słuszną falą krytyki, czego wyrazem są uwagi zgłoszone w toku przeprowadzonych konsultacji publicznych, z których większość dotyczyła właśnie tej kwestii. Ponadto, projektodawcy odeszli także od pierwotnego pomysłu wprowadzenia progu 15 tys. zł w przypadku oznaczenia TP, co również należy uznać za rozsądne posunięcie. Co istotne, w odniesieniu do oznaczenia TP projekt zakłada doprecyzowanie, iż nie ma ono zastosowania w przypadkach gdy powiązania między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą wynikają wyłącznie z powiązania ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego, lub ich związkami.
W zakresie zmian związanych z wdrożeniem pakietu e-commerce projekt zakłada wprowadzenie dwóch nowych oznaczeń WSTO_EE oraz IED. Oznaczenie WSTO_EE ma dotyczyć wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na odległość oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych. Tym samym oznaczenie WTSO_EE zastąpi dotychczasowe oznaczenia SW oraz EE. Z kolei oznaczenie IED ma służyć identyfikacji transakcji, w których podatnik poprzez udostępnienie interfejsu elektronicznego (platforma internetowa) ułatwia podatnikom spoza UE dostawy na rzecz konsumentów na terenie UE i nie korzysta z procedur OSS i IOSS.
Ponadto w projekcie zachowano lub doprecyzowano zmiany przewidziane w jego pierwotnej wersji w zakresie m.in. braku obowiązku odrębnego ewidencjonowania każdego paragonu uznawanego za fakturę uproszczoną, czy też doprecyzowania zakresu zastosowania oznaczeń GTU poprzez odwołanie do PKWiU.
Planowana data wejścia w życie zmian to 1 lipca 2021 r., przy czym wskazano, że do rozliczenia za czerwiec 2021 r. stosowane będą przepisy dotychczasowe.
Link do aktualnej wersji projektu nowelizacji znajduje się poniżej:
https://legislacja.gov.pl/docs//577/12344751/12772924/12772925/dokument504368.pdf