Koszty darowizn na rzecz usuwania skutków powodzi a minimalny podatek dochodowy. Nowe przepisy obowiązujące także w 2025 roku
- Trochę o CIT
- 3 minuty
5 października weszła w życie ustawa z 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw [ustawa nowelizująca].
Darowizny na usuwanie skutków powodzi bez wpływu na minimalny podatek dochodowy
Nowo wprowadzony art. 1 pkt 25 ustawy nowelizującej stanowi, że dla celów obliczenia straty oraz udziału dochodów w przychodach (wskaźnika rentowności) na potrzeby minimalnego podatku dochodowego (art. 24ca ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych [ustawa o CIT]), nie uwzględnia się kosztów wytworzenia lub ceny nabycia rzeczy podlegających zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z tytułu darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju przekazanych na usuwanie skutków powodzi.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT, podatek od spółek będących podatnikami posiadającymi polską rezydencję podatkową oraz podatkowych grup kapitałowych, które w roku podatkowym:
- poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo
- osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, w przychodach z tego źródła w wysokości nie większej niż 2%,
– wynosi 10% podstawy opodatkowania (minimalny podatek dochodowy).
Zgodnie z nowelizacją, przy obliczaniu wyżej wymienionych strat oraz poziomu dochodowości nie uwzględnia się zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wytworzeniem lub ceną nabycia rzeczy z tytułu darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, które zostały przekazane przez danego podatnika w ramach wsparcia w usuwaniu skutków powodzi.
Co to oznacza w praktyce?
W praktyce oznacza to, że wskazane koszty nie obniżą wyników podatkowych ustalonych zgodnie z przepisami o minimalnym CIT podmiotów, które zdecydowały lub zdecydują się na wsparcie poszkodowanych przez powódź poprzez przekazanie towarów lub innych zasobów. Jest to szczególnie ważna informacja dla podatników, u których istnieje duże prawdopodobieństwo spełnienia przesłanek do zapłaty tego podatku za 2024 r.
Przepis ten obowiązuje do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym wystąpiła powódź, czyli do końca 2025 r.
***
W kolejnych tygodniach będziemy prezentowali Państwu następne wpisy dotyczące krajowego podatku minimalnego.
Biuletyn Minimalnego Podatku Dochodowego
Zważywszy na stopień skomplikowania zagadnienia, nasi eksperci przygotowali biuletyn, który zawiera kompleksowy przegląd interpretacji indywidualnych wydanych w tym zakresie przez Krajową Administrację Skarbową.
Zachęcamy do lektury, a w przypadku pytań do kontaktu z autorami!
Kalkulator Podatku Minimalnego
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, stworzyliśmy Kalkulator podatku minimalnego, który pozwala zweryfikować obowiązek podatkowy zakresie podatku minimalnego i w łatwy sposób wyliczyć podstawę opodatkowania oraz sam podatek minimalny z uwzględnieniem ustawowych odliczeń.
Powiązane treści
Starszy menedżer | Doradca podatkowy
Tel.: +48 504 666 447
Konsultant
Tel.: +48 503 974 775
Natalia Kudlik
Konsultant
Tel.: +48 503 975 983