Koszt oddelegowania pracownika poza limitem wydatków na rzecz podmiotów powiązanych
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor KIS) w interpretacji indywidualnej z 29 maja 2019 r. (sygn. 0111 KDIB2 3.4010.88.2019.2.HK) potwierdził, że wydatki poniesione na nabycie usług wsparcia w zakresie oddelegowania pracownika do działu HR nie są objęte ograniczeniem w zakresie zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów, o którym mowa z art. 15e ustawy CIT.
Zgodnie z art. 15e ustawy CIT podatnicy są zobowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów koszty usług niematerialnych (m.in. usług doradczych, badania rynku, reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze) poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych lub podmiotów mających miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tzw. rajach podatkowych, w części, w jakiej koszty te łącznie w roku podatkowym przekraczają 3 mln złotych i 5% EBITDA.
W analizowanej sprawie spółka prawa polskiego, konsolidująca swoje rozliczenia w zakresie podatku CIT w ramach podatkowej grupy kapitałowej, zawarła z podmiotem powiązanym umowy na świadczenie różnego rodzaju usług wsparcia. Wśród nabywanych usług znalazły się usługi w zakresie oddelegowania pracownika do działu HR, który miał zajmować się m.in. rozpoznawaniem potrzeb spółki w zakresie rekrutacji, wsparciem działu HR w procesach rekrutacyjnych oraz w projektach dot. rozwoju pracowników. Pracownik zajmował stanowisko specjalisty i nie podejmował kluczowych decyzji w zakresie HR.
Przedmiotem wątpliwości spółki była kwestia, czy nabywane usługi wsparcia związane z oddelegowanym pracownikiem mieszczą się w katalogu usług z art. 15e ust. 1 ustawy CIT i podlegają ww. limitowi.
Dyrektor KIS uznał, że do takich usług nie znajdzie zastosowania ograniczenie z art. 15e ustawy o CIT ponieważ cel i zakres analizowanych usług jest odmienny od usług wymienionych w przedmiotowym przepisie. Zdaniem organu, nie ma podstaw do uznania powyższych usług za usługi doradztwa, badania rynku, usługi reklamowe, zarządzania, czy też usług przetwarzania danych. Nie mogą one również być uznane za świadczenia o podobnym charakterze do ww. świadczeń, gdyż nie posiadają one żadnych cech wspólnych z tymi usługami. Przywołana interpretację należy uznać zatem za kolejny pozytywny sygnał, potwierdzający dominującą linię interpretacyjna organów podatkowych, zgodnie którą limitu z art. 15e ustawy o CIT nie stosuje się do usług w obszarze HR. Z interpretacji można również próbować wywodzić, że koszt oddelegowanie każdego pracownika, który wykonuje czynności inne niż doradcze nie będzie objęty limitem.