Komisja przeciwko obowiązkowemu split payment w Rumunii
Komisja Europejska ogłosiła na swojej stronie internetowej, że odrzuciła wniosek Rumunii o stosowanie obowiązkowego split payment dla transakcji dokonywanych między podatnikami w branżach wrażliwych oraz nakazała Rumunii uchylenie wprowadzających go przepisów, które obowiązują już od 1 stycznia 2018 r.
W przypadku Rumunii, Komisja Europejska uznała, że wpłacanie kwot odpowiadających kwocie VAT z faktury na konto VAT oraz ograniczenie możliwości dysponowania zgromadzonymi na nim środkami finansowymi, „powoduje poważne obciążenie administracyjne dla uczciwych przedsiębiorców”. Co więcej, według Komisji okoliczność, że środki znajdujące się na rachunku VAT można wykorzystać wyłącznie do zapłaty VAT swoim dostawcom, ewentualnie do zapłaty zobowiązania w VAT na rzecz organów podatkowych, narusza nie tylko przepisy dyrektywy VAT, ale również zasadę swobody świadczenia usług wewnątrz UE (art. 56 TFUE).
Wiadomość ta jest istotna również dla polskich podatników. Choć od lipca br. wprowadzono w Polsce dobrowolny split payment, to Ministerstwo Finansów planuje zmianę jego charakteru na obowiązkowy i zastąpienie nim odwrotnego obciążenia niektórych transakcji w obrocie krajowym. Polska, podobnie jak Rumunia wystąpiła do Komisji Europejskiej z wnioskiem o wydanie decyzji derogacyjnej. Ze względu na podobieństwo cech modelu split payment w tych krajach powstaje pytanie, czy również polski wniosek zostanie odrzucony. Wniosek złożony przez Polskę może zostać rozpatrzony jeszcze w tym roku, więc wkrótce może się okazać, że „zasięg” i stosowanie split payment będzie w Polsce znacznie mniejsze niż planowano.