Kolejny wyrok NSA potwierdza neutralność w podatku dochodowym wydania majątku likwidacyjnego
W sierpniu 2018 roku, na łamach bloga, pisaliśmy o impasie w wykładni art. 14a ustawy o CIT. Po wyroku NSA z 31 stycznia 2019 r. (sygn. akt II FSK 370/17) jesteśmy coraz bliżej ukształtowania się korzystnej linii orzeczniczej potwierdzającej, że wydanie majątku likwidacyjnego jest neutralne w podatku dochodowym dla likwidowanej spółki.
Sąd wskazał, że podział majątku likwidowanej spółki nie jest poprzedzony powstaniem jakiegokolwiek stosunku zobowiązaniowego między spółką a wspólnikiem. Przekazując majątek wspólnikowi, spółka dokonuje jedynie czynności technicznej, realizując dyspozycję zawartą w art. 286 § 1 i 2 KSH.
Można również argumentować, że wykładnia art. 14a ustawy CIT nie można dokonywać w oderwaniu od pozostałych przepisów ustawy, w tym zasady, że przedmiotem opodatkowania jest dochód. Spółka przekazująca majątek wspólnikom w ramach procesu likwidacji nie osiąga tymczasem jakiejkolwiek korzyści majątkowej (dochodu).
Dodatkowo, art. 14a ustawy CIT powinien znajdować zastosowanie jedynie w sytuacjach, gdy świadczenie niepieniężne zostaje spełnione w celu uregulowania zobowiązania o charakterze pieniężnym. Przepisy KSH natomiast nie nakazują spieniężenia majątku rzeczowego przed jego wydaniem wspólnikom.
Pozytywny wyrok NSA może wpłynąć na podejście organów podatkowych, które nadal w zdecydowanej większości opowiadają się za opodatkowaniem likwidowanej spółki z tytułu wydania majątku likwidacyjnego. Szanse na zakwestionowanie takiego podejścia i pozytywne orzeczenie na poziomie kontroli sądowej są jednak istotne.