Kasy rejestrujące a łączenie się podatników – czy należy się tym przejmować?
Dokonując sprzedaży na rzecz pracowników nie zawsze będzie to oznaczało brak obowiązku ewidencjonowania tego obrotu za pośrednictwem kasy rejestrującej. Przekonał się o tym podatnik, który wystąpił o interpretację indywidualną (sygn. 0111-KDIB3-2.4012.784.2017.1.SR z dnia 28.02.2018).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20.12.2017 w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących), co do zasady sprzedaż na rzecz pracowników podlega zwolnieniu, ale nie zawsze.
Kiedy w związku z tym mamy do czynienia z wyjątkami np.:
– w przypadku sprzedaży towarów i usług wskazanych w § 4 w/w rozporządzenia;
– w przypadku braku spełnienia warunków wskazanych w § 3 w/w rozporządzenia;
– w przypadku ewidencjonowania sprzedaży w poprzednim roku podatkowym.
Wracając do przywołanej interpretacji indywidualnej, podatnik (tu: Spółka z o.o.) wprawdzie nie prowadził ewidencji obrotu na rzecz pracowników za pomocą kasy rejestrującej, ale niestety Spółka, którą przejął taką ewidencję prowadziła w 2017 roku. Tym samym na zasadzie sukcesji uniwersalnej podatnik przejął wszystkie prawa i obowiązki Spółki przejmowanej, a w konsekwencji warunki dla zwolnienia, o którym mowa w przepisach nie zostały spełnione. Tym samym podatnik jest zobowiązany, na zasadzie kontynuacji, do ewidencjonowania sprzedaży na rzecz pracowników na kasie rejestrującej.
Przy przejmowaniu Spółki należy zawsze mieć na uwadze, czy Spółka przejmowana miała zgłoszoną w Urzędzie Skarbowym kasę rejestrującą i ewidencjonowała sprzedaż na rzecz pracowników za jej pośrednictwem. Wyrejestrowanie kasy rejestrującej w takiej sytuacji również nie zwalnia następcy prawnego z powstałego wcześniej obowiązku.
Nadmienić należy, iż zupełnie inna sytuacja powstanie kiedy dojdzie do przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę z o.o. Tu nie dochodzi jednak do sukcesji uniwersalnej, tylko do wstąpienia we wszelkie przewidziane przepisami prawa, a rejestracja za pomocą kas rejestrujących jest obowiązkiem. W związku z tym w tej sytuacji nowo powstała Spółka nie będzie sukcesorem obowiązków osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. W przedmiotowej sprawie gra toczyła się o ulgę przy zakupie kas fiskalnych, z której skorzystał już przedsiębiorca.
NSA zwrócił uwagę, iż w sytuacji braku sukcesji uniwersalnej, nie pozbawia to nowo powstałej spółki z o. o. prawa do skorzystania z ulgi na zakup kas rejestrujących – tamta przysługiwała przedsiębiorcy będącym osobą fizyczną, a to przecież zupełnie inny podatnik aniżeli spółka (wyrok NSA z 2 marca 2018 sygn. I FSK 726/16).
Czujność ponad wszystko…