Kasy fiskalne – nadchodzi rewolucja
Prezydent podpisał już ustawę, której konsekwencją będzie wprowadzenie kas fiskalnych online. Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 maja 2019 roku.
Przyjęta ustawa wprowadza obowiązek kas fiskalnych online, które będą rejestrowały i przesyłały dane do centralnego systemu teleinformatycznego, prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Gromadzenie danych napływających do Centralnego Repozytorium Kas ma stanowić ważny mechanizm do przeciwdziałania zjawisku szarej strefy – a z pewnością umożliwi dokonywanie szczegółowych analiz w czasie rzeczywistym.
Założeniem Ministerstwa Finansów jest to, aby komunikacja pomiędzy kasą a Repozytorium Kas następowała średnio co dwie godziny – co nie oznacza, że częstotliwość ta może być zmienna w zależności od potrzeb. Przesyłane będą informacje o każdej sprzedaży, zaewidencjonowanej na kasie online – ze szczegółami pozwalającymi na ustalenie wielkości sprzedaży i kwot podatku należnego (wraz ze stawką VAT), rodzajem towaru/usługi, a także czasu i miejsca instalacji kasy.
Ułatwieniem organizacyjnym dla podatnika będzie to, że po fiskalizacji kasy nie będzie musiał zgłaszać tego faktu do urzędu skarbowego. CRK sam bowiem przekaże te dane oraz nada kasie numer ewidencyjny.
A od kiedy wymiana kasy?
Warto zaznaczyć, iż wejście w życie nowych przepisów w zakresie kas online, nie wyłączy z automatu możliwości dalszego używania obecnie stosowanych kas rejestrujących, tj. kas z kopią papierową oraz kas z elektronicznym zapisem kopii. Stopniowo jednak ta możliwość będzie ograniczana.
I tak zakup kas tzw. „starego typu” nie będzie możliwy po następujących terminach:
- dla kas z papierową kopią paragonu – po 31 sierpnia 2019 roku;
- dla kas fiskalnych z elektroniczną kopią paragonu – po 31 grudnia 2022 roku.
W ustawie wskazane zostały ponadto tzw. branże podwyższonego ryzyka wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości w zakresie raportowania sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych, które zostaną zobligowane do wcześniejszej wymiany kas na kasy online. Do takich branż zostały zaliczone m.in. usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz sprzedaży benzyny silnikowej (oraz oleju napędowego i gazu) – zobowiązane one będą do ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas online już od 1 stycznia 2020 roku. Zgodnie również z przyjętym przez ustawodawcę harmonogramem, kasy starego typu będą musiały zostać wcześniej wymienione przez podatników świadczących m.in. usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, prawnicze oraz w zakresie opieki medycznej.
Co ciekawe, przepisy umożliwiają podatnikom używanie kas online do prowadzenia ewidencji sprzedaży na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, gdy zostały one nabyte odpowiednio przez wynajmującego, wydzierżawiającego, leasingodawcę lub drugą stronę innej umowy o podobnym charakterze, jeśli kasy te będą posiadać potwierdzenie, że spełniają funkcje i wymagania techniczne dla kas rejestrujących.
Komu będzie przysługiwać ulga na kasę?
Na podstawie wprowadzonych przepisów, prawo do uzyskania ulgi na zakup kasy rejestrującej w wysokości 90% ceny zakupu (bez podatku) nie więcej niż 700 zł, będzie przysługiwało podatnikom, u których powstał obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej – pod warunkiem że zakup kas rejestrujących nastąpił nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji.
Ulga będzie również przysługiwać podatnikom u których nie powstał jeszcze obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży , gdy dobrowolnie rozpoczną prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas online oraz dotychczas nie używali kas rejestrujących (z papierowym lub elektronicznym zapisem).
Finalnie mogą powstać komplikacje natury organizacyjnej, z którymi być może będą musieli zmierzyć się podatnicy chcący rozpocząć ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas online już od 1 maja 2019 roku, z uwagi na ograniczoną dostępność tych kas na rynku.