KAS coraz skuteczniejsza w walce z podatkowymi przestępcami
W zakończonych w 2021 r. prawomocnym wyrokiem sprawach o przestępstwa fakturowe nikt nie został uniewinniony. 45 osób zostało skazanych, 66 poddało się dobrowolnie karze, a tylko wobec dziewięciu sąd warunkowo umorzył postępowanie.
23 z prowadzonych w ubiegłym roku przez Krajową Administrację Skarbową postępowań przygotowawczych dotyczyły tzw. zbrodni fakturowej, czyli wykorzystywania sfałszowanych faktur wystawionych na kwotę należności ogółem powyżej 10 mln zł. W 2020 r. takich postępowań było 18.
Najnowsze dane potwierdzają, że KAS z roku na rok w coraz większym stopniu skupia się na identyfikowaniu przestępczości o najpoważniejszym charakterze, w tym zorganizowanej przestępczości podatkowej. Trudno nie ocenić tego pozytywnie.
Najlepszym dowodem skuteczności działań skarbówki są kwoty mienia zabezpieczonego na podstawie postanowienia prokuratora lub organu KAS. – 400 mln zł w ciągu roku wydaje się potwierdzać, że fiskus działa skutecznie.
Warto zwrócić również uwagę, że większość postępowań przygotowawczych dotyczyło przestępstw związanych z poświadczeniem nieprawdy w dokumentach i fałszerstwem intelektualnym faktur, co mogłoby wskazywać na to, że najczęściej badane są nieprawidłowości w zakresie rozliczeń VAT (w tym m.in. karuzele podatkowe).
– Jakub Warnieło komentuje trendy w postępowaniach dotyczących przestępstw skarbowych na łamach Dziennika Gazety Prawnej.