JPK_WB bez tajemnic
Coraz częściej podatnicy są proszeni o przesyłanie wszystkich struktur JPK, również tych innych niż JPK_VAT (który musi być składany bez wezwania). Powoli organy skarbowe zaczynają więc weryfikować prawidłowość rozliczenia podatków również na podstawie plików JPK. Przypominam, że przy pomocy schematów JPK na żądanie należy przekazywać „odzwierciedlenie” następujących ksiąg oraz dowodów księgowych:
- Księgi rachunkowe (JPK_KR);
- Wyciągi bankowe (JPK_WB);
- Magazyn (JPK_MAG);
- Ewidencja zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT);
- Faktury VAT (JPK_FA);
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR);
- Ewidencja przychodów (JPK_EWP).
W zakresie JPK_VAT raczej wszystko jest jasne, czas więc przyjrzeć się pozostałym strukturom. Dzisiejszy wpis będzie poświęcony JPK_WB.
Moim zdaniem przygotowanie JPK_WB powinno być jednym z najmniej uciążliwych problemów dla polskich podatników. Dlaczego? Istnieją co najmniej dwa argumenty.
Po pierwsze JPK_WB zawiera stosunkowo wąski zakres informacji. Oprócz standardowych danych z nagłówka i identyfikujących podatnika, zawarte tam są informacje o saldzie początkowym, końcowym, a także podstawowe dane dotyczące poszczególnych operacji (kolejny numer zapisu, nazwa podmiotu będącego stroną operacji, a także data, opis, kwota i saldo operacji). Wszystkie te dane znajdują się na standardowym wyciągu bankowym, a więc przygotowanie pliku JPK_WB nie wiąże się z koniecznością poszukiwania i pozyskiwania dodatkowych informacji.
Odnosząc się natomiast do sposobu prezentacji danych to zgodnie z udzielonymi przez MF wyjaśnieniami „Pola SaldoPoczatkowe i SaldoKoncowe należy różnicować znakami +/-. Saldo dla posiadacza rachunku większe od zera (środki na rachunku) ze znakiem „+”, saldo dla posiadacza rachunku mniejsze od zera (zobowiązanie posiadacza rachunku wobec banku) ze znakiem „-”. POLE Numer IBAN rachunku, którego dotyczy wyciąg jest obecnie jedynym dopuszczalnym formatem wypełnienia pola. Dla sytuacji opisanej w pytaniu w następnych wersjach schematu zostaną rozszerzone możliwości wprowadzania innych formatów. W okresie obowiązywania obecnego wariantu schematu organy podatkowe nie będą żądały wyciągu dla rachunków innych niż z formatem IBAN. W polu Kwota operacji zwiększenie stanu środków na rachunku należy opatrzyć znakiem „+”, zmniejszenie stanu środków na rachunku – znakiem „-”. Pole Saldo operacji jest saldem rachunku po każdej operacji”.
Po drugie JPK_WB, w większości wypadków, można uzyskać bezpośrednio z banku (polskiego banku) w którym prowadzi się rachunek (przypominam, że podatnik powinien być w stanie przekazać oddzielne JPK_WB dla każdego rachunku bankowego (w formacie IBAN) prowadzonego dla niego). Banki dość często umożliwiają nieodpłatne generowanie pliku JPK_WB bezpośrednio z systemu bankowego, ewentualnie może to być usługa świadczona odpłatnie. Dodatkowo już w 2017 roku MF w udzielonych odpowiedziach wskazało, że „Obowiązek dostarczenia tej struktury spoczywa na podatniku, jednakże będzie on realizowany przez podatnika we współpracy z bankiem. W praktyce organ podatkowy będzie mógł zwrócić się do banku za zgodą podatnika o wydanie wyciągów bankowych w formie JPK, wskazując podstawę żądania, nr rachunku bankowego i okres, którego wyciąg będzie dotyczył.”
W przypadku gdy dostaniemy JPK_WB bezpośrednio z naszego banku, to w zasadzie nie ma problemu – pamiętajmy jednak że za jego poprawność odpowiada podatnik, a nie bank, warto go więc zweryfikować przed przesłaniem dalej. Problem może jednak powstać, gdy zostaniemy poproszeni o przesłanie JPK_WB do rachunku prowadzonego w zagranicznym banku. Co wtedy? Podatnikowi nie zostaje wtedy nic innego jak przygotować plik JPK_WB samodzielnie.
Samodzielne przygotowanie pliku JPK_WB powinno być możliwe bezpośrednio z dobrego systemu księgowego, którym się podatnik posługuje (taką możliwość oferuje wiele systemów ERP). Istnieje również możliwość wygenerowania JPK_WB na podstawie pliku MT940 (standardowy format w sieci SWIFT) lub na podstawie historii operacji, zapisanej w formacie CSV (byłby to podobny proces do zaproponowanego na początku przez MF sposobu konwersji pliku CSV na JPK_VAT za pomocą aplikacji Klient JPK 2.0 – proszę jednak pamiętać że Klient JPK przerobi wyłącznie odpowiednie CSV na JPK_VAT).
W związku z rosnącą liczbą pytań, w kolejnych wpisach na blogu będę starał się odkryć tajniki kolejnych struktury JPK.