JPK to nie tylko JPK_VAT
Składanie JPK_VAT już za nami, a przed nami pozostałe struktury JPK. W zależności od charakteru i zakresu prowadzonej działalności, począwszy od 1 lipca wszyscy przedsiębiorcy będą mogli zostać „poproszeni” przez organy podatkowe o przekazanie ksiąg podatkowych (lub części tych ksiąg) oraz dowodów księgowych w postaci elektronicznej, odpowiadającej strukturze logicznej określonej w art. 193a Ordynacji podatkowej ( „dużych” przedsiębiorców ten obowiązek potencjalnie dotyka już od 1 lipca 2016 roku, ale organy podatkowe póki co nie występowały z takim żądaniem).
Co to będzie oznaczać? Niewątpliwie jest to początek nowej ery. Ery elektronicznych kontroli podatkowych za pomocą przetwarzania potężnych wolumenów danych (tzw. „big data”), a wszystko to miałoby się odbywać automatycznie za pomocą wyspecjalizowanych aplikacji, potrafiących zidentyfikować każdą, nawet najmniejszą nieprawidłowość. Niemożliwe? Przekonamy się z czasem, jednak już teraz warto przygotować się do wprowadzenia raportowania pozostałych struktur JPK.
Ordynacja podatkowa będzie wymagała od podatników generowania jednolitych plików – tj. takich które zawsze będą miały taką samą strukturę logiczną, niezależnie od tego kogo dotyczą i na podstawie jakich danych zostały wygenerowane. Oprócz znanej wszystkim struktury JPK_VAT, już niedługo wszyscy będziemy mieli do czynienia z pozostałymi strukturami, których może zażądać urząd skarbowy, tj.:
- Księgi rachunkowe (JPK_KR);
- Wyciągi bankowe (JPK_WB);
- Magazyn (JPK_MAG);
- Faktury VAT (JPK_FA);
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR);
- Ewidencja przychodów (JPK_EP).
Oczywiście podmioty, które nie prowadzą wyżej wskazanych ksiąg podatkowych czy ewidencji dowodów księgowych nie będą miały obowiązku ich przygotowania, np. podmiot nieprowadzący magazynu nie zostanie wezwany do przedłożenia JPK_MAG, a spółka z o.o. o przesłanie JPK_PKPIR.
Na dzień dzisiejszy w mojej subiektywnej ocenie mało który podatnik jest „pewien” swoich JPKów, jednak póki co organy podatkowe same muszą uporać się z wyzwaniem technicznym, które stoi przed nimi, a dopiero potem będą mogły oczekiwać, aby podatnicy przygotowywali kompletne i prawidłowe JPK.
JPK też nie jest jeszcze doskonały. Z bardziej znanych „błędów” w JPK, można na przykład wskazać błędnie sformatowane pole P_5B w strukturze JPK_FA – w polu tym nie przewidziano, że kontrahent zagraniczny może mieć numer VAT UE w innym formacie niż 10 cyfr – tj. pole P_5B można wypełnić tylko wtedy, gdy numer kontrahenta unijnego jest zgodny z formatem NIP (co oczywiście nie obejmuje nam wszystkich przypadków). W konsekwencji, gdy mamy kontrahenta z Finlandii z numerem FI 12345678 (8 cyfr), to pozostaje jedynie pozostawić to pole puste. Problem był zgłaszany wielokrotnie – jednak do tej pory bez rozwiązania. Analogiczna sytuacja dotyczy struktury JPK_MAG, w której nie jest możliwe raportowanie wszystkich rodzajów przemieszczeń magazynowych, np. PW i ZW. To tylko przykłady na to, że mimo największych chęci podatnicy nie są nawet w stanie w pełni poprawnie przygotować niektórych struktur. Pozostaje więc dołożyć należytej staranności i zrobić wszystko co w naszej mocy, aby sprostać wysoko postawionym wymaganiom. W przyszłości może się to opłacić.
A to jeszcze nie koniec… Pozostaje jeszcze pytanie kiedy będą wprowadzane kolejne struktury pliku JPK. Już teraz dochodzą nas słuchy o strukturze JPK dla paragonów fiskalnych.