Jeżeli nie ma APA, korekty dochodowości nie mają wpływu na przychody i koszty podatkowe, czyli zaskakujące podejście organów podatkowych
W interpretacji indywidualnej Ministra Finansów (z dnia 27 marca 2018 r. sygn. 0114-KDIP2-2.4010.37.2018.2.AS) zakwestionowano prawo podatnika do uwzględnienia wartości korekty dochodowości w kosztach uzyskania przychodów.
Korekty dochodowości polegają na dostosowaniu rentowności podmiotu działającego w ramach grupy do poziomu rynkowego po zakończeniu roku podatkowego.
We wniosku o interpretację podatnik zapytał o moment, w którym spółka powinna dokonać korekty kosztów z tytułu cen transferowych (zarówno in-plus jak i in-minus). Zdaniem spółki, korekty kosztów powinny być dokonywane „na bieżąco”, ponieważ co do zasady, korekt dokonuje się w okresie rozliczeniowym, w którym został wystawiony dokument będący podstawą korekty (jeżeli nie mamy do czynienia z korektami spowodowanymi błędami rachunkowymi lub pomyłkami). Stanowisko to znalazło potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych i wyrokach sądowych (przykładowo: interpretacje z 27 stycznia 2017 r., sygn. 2461-IBPB-1-1.4510.366.2016.l.MJ i z 16 marca 2017 r., sygn. 3063-ILPB2.4510.14.2017.1.AO, wyrok z 16 maja 2017 r., sygn. akt I SA/Gl 39/17). Co istotne, wniosek został uzupełniony przez spółkę w piśmie uzupełniającym braki formalne wniosku o informację, że prawidłowość korekty dochodowości nie była przedmiotem postępowania w zakresie porozumienia APA.
Stanowisko spółki zostało uznane za nieprawidłowe. KIS nie odniósł się do momentu, w którym należy dokonać korekty kosztów, gdyż zgodnie ze stanowiskiem organu wydatki spółki związane z korektą cen transferowych nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów.
W przeszłości pojawiały się pojedyncze interpretacje kwestionujące zasadność zaliczenia wydatków z tytułu korekt dochodowości do kosztów uzyskania przychodów (np. z dnia 5 września 2016 r., sygn. IBPB-1-2/4510-542/16-2/KP), chociaż odbiegają one od ukształtowanej już linii interpretacyjnej.
W przedmiotowej interpretacji jednak zaskakująca jest argumentacja KIS. Zgodnie z interpretacją KIS nie kwestionuje sensu ekonomicznego i racjonalności poniesionego wydatku, a jedynie ocenia, że wydatek ten nie został poniesiony w związku z dążeniem do osiągnięcia / zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu. KIS podkreśla również, że jeżeli polityka cen transferowych w grupie zostałaby odpowiednio ukształtowana, korekty dochodowości nie byłyby konieczne.
Wniosek podsumowujący stanowisko KIS zaskakuje jeszcze bardziej. KIS wskazuje bowiem, że jeżeli spółka nie posiada porozumienia APA w zakresie prawidłowości dokonywania korekt kosztów, wówczas korekty te nie podlegają uznaniu za KUP.
Korekty dochodowości to powszechnie stosowany mechanizm w ramach polityki cen transferowych większości grup międzynarodowych. Mechanizm ten jest, co do zasady, akceptowany przez administracje podatkowe zarówno Polski, jak i innych państw. Przyjmując opinię KIS przedstawioną w przedmiotowej interpretacji, wydatki z tytułu korekt dochodowości mogłyby zostać uznane za KUP jedynie w przypadku, gdyby poziom wynagrodzenia obowiązek dokonywania korekty zostały objęte uprzednim porozumieniem cenowym, z czym nie sposób się zgodzić. W polskim prawodawstwie nie ma bowiem przepisów, których interpretacja pozwoliłaby na identyfikację związku pomiędzy możliwością uznania kosztu związanego z korektą dochodowości a decyzją APA.
Ponadto, próbując przeanalizować samą tylko opinię KIS przedstawioną w przedmiotowej interpretacji, bez odwoływania się do innych źródeł, można dostrzec wewnętrzną sprzeczność. Zgodnie z opinią prawidłowe ukształtowanie polityki cen transferowych oznacza brak konieczności dokonywania korekt dochodowości, co stoi w sprzeczności z założeniem KIS, że korekty dochodowości mogłyby być objęte decyzją APA.
Pozostaje mieć nadzieję, że przedmiotowa interpretacja jest odosobnionym przypadkiem i zostanie uchylona w drodze postępowania sądowego. Ponadto, temat korekt dochodowości stał się ostatnio „gorącym tematem” ze względu na prace Komisji Europejskiej w zakresie wpływu korekt na podatek VAT. Biorąc pod uwagę aktualność zagadnienia oraz ostatnie działania Ministerstwa Finansów (utworzenie Forum Cen Transferowych, coraz częściej wydawane interpretacje ogólne w zakresie cen transferowych), kwestią otwartą pozostaje pytanie, czy Ministerstwo Finansów planuje również zajęcie się tematem korekt dochodowości.