Jedno świadczenie - dwie stawki VAT?
Wyrok TSUE z 18 stycznia 2018 r. w sprawie Stadion Amsterdam CV (C-463/16) jest kolejną odsłoną, wydaje się że wiecznie żywej, tematyki opodatkowania świadczeń kompleksowych. Tym razem jednak w nieco innej odsłonie. Otóż sąd odsyłający nie zastanawiał się, czy w tej sprawie ma do czynienia z jednym, czy z odrębnymi świadczeniami. Sąd krajowy sam uznał za jednolite świadczenie polegające na zwiedzaniu stadionu AFC Ajax Amsterdam wraz z możliwością zwiedzania muzeum drużyny, w sytuacji gdy nie ma możliwości kupienia wyłącznie usługi zwiedzania muzeum (konieczne jest nabycie biletu na zwiedzanie całego obiektu, dopiero wtedy możliwe jest wejście – już bez przewodnika – do muzeum AFC Ajax Amsterdam znajdującego się na terenie kompleksu sportowego).
Pytanie, które zadał sąd odsyłający dotyczyło tego, czy w świetle Dyrektywy VAT możliwe jest rozdzielenie podstawy opodatkowania jednolitego świadczenia, gdy świadczenie dodatkowe – gdyby było świadczone odrębnie – opodatkowane byłoby według obniżonej stawki, a świadczenie główne – stawką podstawową – jeżeli możliwe jest ustalenie ceny za każdy z elementów świadczenia.
Pytanie holenderskiego sądu jest, szczerze mówiąc, nieco zaskakujące. Skoro świadczenie ma charakter jednolity, a jego rozdzielenie dla potrzeb VAT miałoby charakter sztuczny, zastosowanie powinna mieć również jednolita stawka VAT. Co do zasady świadczenie kompleksowe oznacza właśnie objęcie zasadami opodatkowania świadczenia głównego wszystkich świadczeń dodatkowych i traktowanie danej czynności dla celów VAT jako nierozdzielnej całości. Wiele spraw dotyczących świadczeń kompleksowych, w tym chociażby sprawa dostawy sprzętu medycznego wraz z pracami budowlanymi, dotyczyła właśnie możliwości stosowania obniżonej stawki do całości świadczenia.
Trybunał wskazał, że fakt iż możliwe jest określenie podstawy opodatkowania dla obu usług (określenie ceny za zwiedzanie stadionu i za wejście do muzeum) nie zmienia sposobu traktowania świadczeń na gruncie VAT. W konsekwencji – jeśli świadczenie jest jednolite, a jego elementy mogłyby podlegać opodatkowaniu według obniżonej stawki – należy stosować stawkę opodatkowania właściwą do opodatkowania świadczenia głównego. Inaczej doszłoby do sztucznego rozdzielenia jednego świadczenia, a zapobieżeniu takiemu działaniu służy właśnie koncepcja świadczeń kompleksowych.