Jaki poziom oprocentowania zapewni „bezpieczną przystań”?
31 grudnia 2018 r. zostało opublikowane obwieszczenie dotyczące wysokości oprocentowania pożyczek, kredytów lub emisji obligacji, uprawniającego (jako jeden z warunków) do skorzystania z uproszczenia typu safe harbour. Rozwiązanie to oznacza, że w przypadku transakcji finansowych, dla których zostaną spełnione wszystkie warunki wskazane w Ustawie o CIT/PIT (m.in. okres trwania finansowania nie dłuższy niż 5 lat), organy podatkowe odstąpią od weryfikacji rynkowego charakteru oprocentowania. Z drugiej strony, podatnik nie będzie zobowiązany do przygotowania analizy porównawczej dla tej transakcji.
Zgodnie z opublikowanym obwieszczeniem, aby skorzystać z rozwiązania typu safe harbour, wysokość oprocentowania dla transakcji zawartych od 1 stycznia 2019 r. powinna zostać ustalona w oparciu o oprocentowanie zmienne, gdzie:
1) rodzaj bazowej stopy procentowej dla finansowania udzielonego:
- w PLN – stanowi WIBOR 3M,
- w USD – stanowi LIBOR USD 3M,
- w EUR – stanowi EURIBOR 3M,
- w CHF – stanowi LIBOR CHF 3M,
- w GBP – stanowi LIBOR GBP 3M,
- wynosi 2 p.p.,
- stanowi sumę wartości bezwzględnej bazowej stopy procentowej i wartości określonej w lit. a, w przypadku, gdy wartość bazowej stopy procentowej określonej w pkt 1 jest mniejsza od zera